שייקה אופיר - 25 שנים למותו

הסמטאות כולן שלו - השוטר אזולאי
מודי בר-און סוקר את דמותו של השוטר אותו גילם שייקה אופיר, מהסרט "ערבסקה", דרך "תעלת בלאומיך", ועד שקיבל שם ואפילו שם משפחה בסרט "השוטר אזולאי".
הכל אנשים  |  זמן: 26:38
 
שייקה ותומש
קארין אופיר
 
קארין אופיר
השוטר אזולאי
 
השוטר אזולאי
השוטר אזולאי
פרק: 5
השוטר אזולאי
מעשה במונית
 
מעשה במונית

הוא נחשב לאחד השחקנים הגדולים והדגולים בישראל, מטובי הקומיקאים שידענו, ששיתף פעולה עם הגשש החיוור, אורי זוהר, דן בן-אמוץ ואפרים קישון.

ב-1943, כשהוא בן 14 בלבד, זייף את גילו והתגייס לפלמ"ח. לאחר שחרורו התקבל אופיר לתאטרון "האהל". עם פרוץ מלחמת העצמאות גויס אופיר כמלווה שיירות, והצטרף ללהקת הבידור של הפלמ"ח, "הצ'יזבטרון", והפך תוך זמן קצר לכוכב הלהקה.

ב-1956 יצא לקולנוע הסרט "מעשה במונית", שם שיחק אופיר לראשונה מול מצלמה. הסרט נחשב לפורץ דרך בתחום הקומדיה הישראלית והיה למעשה הקומדיה המסחרית הראשונה. פרק בתכנית "היו סרטים" שמשודרת בחינוכית דנה בסרט ובדמותו של אופיר.

במהלך חייו הופיע אופיר עם הפנטומימאי הענק מרסל מרסו, עם מרלן דיטריך, ואף החליף את סמי דיוויס ג'וניור במופע באו"ם. אבל הופעתו הזכורה ביותר, תפקיד חייו, הוא "השוטר אזולאי" של אפרים קישון. על תפקיד זה זכה בפרס גלובוס הזהב ובמועמדות לאוסקר.

דמותו של השוטר אזולאי היתה כל כך טובה, עד שאפילו בתכנית "הכל אנשים" של מודי בראון, הוא זכה לפרק משלו, לצד גדולי האומה כמו נפתלי הרץ אימבר, חנה סנש ובן גוריון.

בשנת 1980, זמן קצר לאחר חתימת הסכם השלום עם מצרים, הופקה בטלוויזיה החינוכית הסדרה "סלם ותעלם" - ברך ולמד. בסלון מעוצב בהתאם לטעם ולמסורת הערבית, אירח שייקה אופיר חברים בכל פרק, ויחד הם לימדו שיעורים על מילות מפתח בשפה הערבית. כאן תוכלו לראות את אופיר מלמד ערבית ביחד עם הילד תומר שרון, שכולנו מכירים כתומש.

28 שנים לאחר שלימד אותנו ערבית, בתו מנישואיו השניים, קארין אופיר, לימדה אותנו עברית בסדרה "זה לא עסק", שהופקה בחינוכית ב-2008 וגם תכנית זו נמצא כאן.

שייקה אופיר היה מעשן כבד וחלה בסרטן ריאות. הוא מת מהמחלה ב-17 באוגוסט 1987. פרס אופיר של האקדמיה הישראלית לקולנוע נקרא על שמו.

 

 

תגובות

שחקן ענק
חבר אתה חסר...לכולנו
אלון|14/08/12|חדרה

סגור