סוֹפר-פדיה

האוצרות הספרותיים של הטלוויזיה החינוכית

שבוע הספר העברי הוא הזדמנות מצויינת להציג, ואפילו להתגאות - זה מותר בדברים טובים, באוצר הספרותי שנמצא באתר החינוכית. ב-45 שנות טלוויזיה, החינוכית אגרה כמה מתכניות הספרות הטובות ביותר שהיו על המרקע בישראל. ולא רק תכניות; ישנם גם ראיונות נדירים, מפגשים של סופרים עם בני נוער, הקראות שירה, ועוד.

מאתגר קרת משוחח עם גיל חובב על ספרו החדש ועד ראיון נדיר עם אברהם שלונסקי, מעירית לינור ועד דוד אבידן, לכל אות יש לנו סופר, או משורר, ולפעמים אפילו יותר מאחד. אז אם אתם רוצים לראות ולשמוע את סמי מיכאל מדבר על ספרי הנוער שלו - או את חיה שנהב מספרת איך נולד מיץ פטל, זה המקום. חג הספר העברי הוא החג של כולנו. אז תבלו-צפו-והכי חשוב, תקראו... א

דוד אבידן: (1934-1995) משורר, צייר, מחזאי ופובליציסט. נחשב לאחד הנציגים הבולטים של שירת "דור המדינה". קטע מתוך התכנית "כל שיר" בה אבידן נפגש עם בני נוער השואלים אותו על יצירתו.

 

ב

חיים באר: (נולד ב-1945) סופר ועיתונאי, זכה בפרס ביאליק ובפרס ראש הממשלה ליצירה. הראיון הוא מתוך התכנית "חוצה ישראל". מראיין; דב אלבוים.

 

ג

חיים גורי: (נולד ב-1923) משורר, סופר, פזמונאי, קולנוען ועיתונאי. חתן פרס ישראל לשירה ב-1988 אחד המשוררים החשובים בתולדות המדינה.

 

ד

דויד גרוסמן: (נולד ב-1954) אחד הסופרים החשובים בארץ. זכה בפרסים רבים על יצירתו. ראיון מתוך התכנית "לשון המראות", לא להחמיץ.

 

ה

חיים הזז: (1898 -1973) סופר ומחזאי עברי, החתן הראשון של פרס ישראל לספרות, ממקימי האקדמיה ללשון עברית. זוהי הזדמנות נדירה לראות ולשמוע אותו בראיון מתוך התכנית "פנים אל פנים" מ-1970.

 

ו

עוזי וויל: (נולד ב-1964) סופר, סאטיריקן, מתרגם ועיתונאי. מתרגם משוררים וסופרים אמריקאים בהם ארנסט המינגווי. ראיון מתוך התכנית "חוצה ישראל". מראיין; דב אלבוים.

 

ז

נורית זרחי: (נולדה ב-1941) משוררת וסופרת למבוגרים וילדים. פרסמה מעל למאה ספר ילדים, פרוזה ומחקר. זכתה בפרס ביאליק- בפרס ראש הממשלה.

 

ח

חיה שנהב: (נולדה ב-1936) סופרת ומשוררת. רבים משיריה הולחנו ע"י יוני רכטר והושרו ע"י אריק אינשטיין. ספרה המפורסם ביותר הוא "מיץ פטל".

 

ט

בנימין טנא: (1914- 1999) סופר למבוגרים וילדים, משורר, מתרגם ועורך. ערך עשרות שנים את עיתון הילדים "משמר לילדים". זכה ב-1975 בפרס זאב לספרות ילדים ונוער על סיפורו "בצלו של עץ הערמון".

 

י

יהודה עמיחי: (1924- 2000) נחשב לאחד המשוררים החשובים שבמשוררי ישראל, ושירתו נחשבה לפורצת דרך. שירתו נכללת בין הגדולות שביצירה היהודית המודרנית, וידועה ברחבי העולם כולו.

 

כ

עמליה כהנא כרמון: (נולדה ב-1926) סופרת שזכתה בפרס ישראל לספרות בשנת 2000. אביה היה מצאצאי הבעל שם טוב. בשנת 2006 קיבלה תואר "דוקטור לשם כבוד" באוניברסיטת תל אביב.

 

ל

עירית לינור:(נולדה ב-1961) סופרת, עיתונאית, מתרגמת ושדרנית רדיו בראיון הוא מתוך התכנית "עניין של טעם". מראיין; גיל חובב.מ

סמי מיכאל:(נולד ב-1926) אחד הסופרים החשובים של תקופתנו. כתב על בעיות הקליטה שחוו עולים ממדינות צפון אפריקה. קטע מתוך התכנית "סופרים מספרים" ובו מספר מיכאל על ספרי הנוער שכתב.

 

נ

גבי ניצן:(נולד ב-1964) סופר ועיתונאי: התבלט בסגנון ספרי המסעות הרוחניים וספרות הפנטזיה. כתב בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"מעריב". ספרו המצליח ביותר הוא "באדולינה" שהיה רב מכר.

 

ס

אפרים סידון:(נולד ב-1946), סאטיריקן, סופר, מחזאי ותסריטאי, כתב תסריטים רבים גם לחינוכית: ל"קרובים קרובים" ו"חצי המנשה". סידון מתארח ב"חוצה ישראל" לשיחה מתובלת בהרבה הומור.

 

ע

עמוס קינן: (2009-1927) סופר, סאטיריקן, פובליציסט, מחזאי, מתרגם, צייר ופסל. כתיבתו ומאמריו היו לפורצי דרך והשפיעו על סגנון הכתיבה בישראל. ראובן פדהצור משוחח עם קינן בתכנית "חוצה ישראל".

 

פ

אלונה פרנקל: (נולדה ב-1937) סופרת ומאיירת. בתחילת הקריירה איירה ספרי ילדים. הספר "סיר הסירים" שכתבה ב-1975 הפך לרב מכר. ראיון מהתכנית "חוצה ישראל" עם רינו צרור.

 

צ

צרויה שלו: (נולדה ב-1959) סופרת ומשוררת. כלת פרס ראש הממשלה לשנת 1996. שלו משוחחת עם אבירמה גולן ב"קריאה ראשונה" על הגיבורות שלה, שמפוררות את החיים שבנו לעצמן בקפידה.

  

ק

אתגר קרת: (נולד ב-1969) סופר, מחזאי ותסריטאי, אחד מנציגיו הבולטים של דור הסופרים הצעירים בישראל. גיל חובב מתארח אצל הסופר בראיון מתוך תכנית הספרות "עניין של טעם".

 

ר

רון לשם: (נולד בשנת 1976), עיתונאי וסופר, חתן פרס ספיר לספרות ופרס יצחק שדה. כתב את רב המכר "אם יש גן עדן" שעובד לסרט "בופור". לשם משוחח עם רינו צרור במסגרת התכנית "חוצה ישראל".

 

ש

אברהם שלונסקי: (1973-1900), מהמשוררים הגדולים והחשובים ביותר שכתבו בעברית, מחזאי, מתרגם ומחדש שפה. חתן פרס ישראל לספרות. ראיון נדיר מתוך התכנית "פנים אל פנים".

 

ת

תרצה אתר: (1977-1941) משוררת, פזמונאית, סופרת ומתרגמת. ביתם של המשורר נתן אלתרמן והשחקנית רחל מרכוס. הטלוויזיה החינוכית ותיאטרון הקאמרי הקדישו למשוררת ערב הוקרה.

סגור