פרופ' ישעיהו ליבוביץ'

אחד על אחד עם ירון לונדון

"הידיעה שבאי הידיעה, העוצמה שבפיקפוק"
23tv מתכבד להגיש שיחה מרתקת בין אחד מאנשי הרוח הגדולים שידענו, פרופ' ישעיהו ליבוביץ' לבין ירון לונדון, מהתכנית שבעים פנים.
 

"אינני יודע", "זהו משפט סתום", "זה פשוט ככה", "אין טעם לשאול מדוע". זהו מבחר ציטוטים חלקי בלבד מדבריו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ', בשיחתו עם ירון לונדון.

לכאורה, דבר מוזר הוא להמליץ על צפיה במי שמצהיר שאינו יודע. ובכלל, נדיר לפגוש אינטלקטואל בכיר ובעל שם עולמי, המודה שוב ושוב שישנם דברים אותם אינו יכול להסביר. 
אבל יתכן שדוקא בעידן הרווי ביהירות, אלימות, וסתימת פיות, עידן של פתרונות קסם הנולדים ומשגשגים עד אשר מתברר חוסר התוכלת שלהם והם מוחלפים באחר, דוקא בעידן כזה כדאי להיזכר שאפשר גם אחרת - ולעיתים הפיקפוק והצניעות יכולים להיות ערכים בפני עצמם.
גם אם לא בצורה מוצהרת, ידיעת הפיקפוק ומוגבלות ההכרה הינם ערכים העומדים גם בבסיס המחשבה התיאולוגית של ליבוביץ', כפי שאפשר ללמוד מכתביו וגם מהראיון המוגש כאן: חוסר היכולת המוחלט של האדם להבין את אופי ומהות האלוהות, את מניעי האלוהים, ובודאי שלא לדעת אם יש גמול ותועלת בקיום המצוות.

שיחתו של ליבוביץ' עם ירון לונדון מדגימה כיצד התורות המוסריות, התיאולוגיות והמדעיות שלו שזורות זו בזו, ויכולות להיות מעניינות ורלוונטיות גם לחילונים האדוקים ביותר שבנינו. ועל כן כדאי להקשיב ולגלות מה כן יודע ואומר מי שתמיד "הצטיין" בנבואות זעם העומדות איתן במבחן הזמן:
"בושה הינה רגש שאני חש מידי בוקר כשאני פותח את העיתון. ואולם, חוסר הבושה היא אחת התופעות האופייניות ביותר למציאות התרבותית-חברתית שלנו"

כל מי שרוצה לטעום עוד מליבוביץ' ומחשבתו, מוזמן לבדוק את פרקי התכנית "מפגשי בראשית", בהם הוא סוקר את הפרשות השונות של ספר בראשית.
לצפיה יש
ללחוץ כאן.

סגור