מהו סוד קיסמו של האיש התמהוני והמוזר שהתחיל בתור ה"סייד קיק" של רגע ודודלי וזכה להצלחה מסחררת בסדרה משל עצמו?
ומה בין הדמות פיסטוק למי שמגלם אותה - ספי ריבלין?
במעמד הענקת גביע הזכיה בתחרות הדמות האהובה של החינוכית בכל הזמנים, אותה ניצח בהפרש עצום משאר המתמודדים (745 קולות לפיסטוק, לעומת 460 למקום השני), תפסנו את ספי ריבלין לכמה מילים על הדמות שהמציא, האיש המוזר שגר בבית מבודד בקצה ההר. כמה אופייני היה למצוא אותו בטלפון בעת שהוא נוהג בתוך מנהרה בדרך לנאפולי אשר בדרום איטליה, במסגרת חופשת האביב שלו...


לייק לנצח
שלום ספי, נרגש בעקבות הזכיה הגדולה בתחרות?
"זה כמובן מחמיא לי, ובעיקר משמח לדעת שמשהו שעשית לפני כמה עשורים ממשיך להדהד ולהשפיע גם היום, על אחת כמה וכמה אם יש לזה ביטוי גם בדור הפייסבוק במסגרת של תחרות לייקים - כנראה שפיסטוק ממשיך לשרוד גם את המעבר לעידן האינטרנט והרשת החברתית".

בוא נחזור רגע לעידן הטלוויזיה החד ערוצית, האם היית הבחירה הראשונה לדמות של "פיסטוק"?לייק לנצח
"אני באתי לפיסטוק מהתכנית 'רגע עם דודלי'. ל'רגע עם דודלי' הגעתי לתכנית אחת, וכמו שאמרתי כמה פעמים, יש לי איזו תכונה של אקזמה - זה בא לפעם אחת ונשאר הרבה זמן. באתי לעשות איזו דמות תימהונית מוזרה שעושה את כל השטויות האפשרויות כדי שאחרים יבינו מה שנכון לעשות. הדמות הזאת גדלה והפכה לסדרה נוספת שהיא 'בבית של פיסטוק'".

פיסטוק היה דמות די מסתורית. ממה פיסטוק התפרנס?
"פיסטוק התפרנס לדעתי מזה שהוא הופיע בתכנית. שילמו לו מהטלוויזיה החינוכית. באופן כללי זה באמת לא כל כך ידוע. יודעים שהוא היה ילד קטן מאוד מבוגר. לא למד אף פעם, לא הלך לבית ספר ממש, בעצם את העולם החיצון הביא לו רגע: עולם הלימודים, מה קרה בגן, בבית הספר, איך הם למדו. אני זוכר שהיה פרק שבו רגע חזר מבית הספר וגילה לפיסטוק שהעולם הוא עגול. ואז פיסטוק נכנס לפאניקה גדולה מאוד ובלילה הוא קשר את עצמו למיטה כי הוא פחד מהסיבוב של כדור הארץ".

אתה יכול לחשוף את מיקום הבית הקטן והמוזר על ראש גבעה שמצולם בסדרה? איפה זה?
"לא יכול לספר את זה לאף אחד, זה מקום סודי. אנחנו יודעים שזה בית מוזר והוא בשיפוע על ההר. אלה הסימנים היחידים שאני יוכל לתת לך. זה יותר סודי מהבניין של המוסד, שכולם דרך אגב יודעים איפה הוא. אני רק יכול לרמוז לך שהבית של פיסטוק עובר עכשיו שיפוצים".

עד כמה היית מעורב בעיצוב התלבושת של פיסטוק, ומה אתה יכול להגיד עליה?
"לא כל כך זוכר במדויק, אבל אני זוכר שדי עמדתי על העניין של הכובע שלו, כי הוא נתן משהו לדמות. קצת פיראטי, שובבני, קצת של ילד וקצת של מבוגר באותו זמן, קצת לא מכובד וקצת כזה מכובד בעת ובעונה אחת".

מאיזה מוצא עדתי הוא פיסטוק?
"הו, המשפחה שלו היא משפחה מאוד מורכבת. פיסטוק הוא בעצם המיזוג של כל הגלויות בארץ".

                                                                                                                                                                

יצרנו דבר קלאסי            
פיסטוק, איצ'ה, צ'רלי צ'פלין מהפיס, המלצר עמנואל ונח רב מוח נמצאים על אי בודד. מי שורד אחרון?
"שאלה טובה. אני חושב שבכל זאת פיסטוק. כי האחרים יותר מתוחכמים, והוא כמו ברומן ובסדרת הטלוויזיה 'אני, קלאודיוס': אחד מהממלכה הרומית, מהחבר'ה האלה שאף אחד לא שם עליהם, שהיה מגמגם, מוזר, אף אחד לא חשב עליו, אף אחד לא חשב שהוא יצליח, אבל בסוף דווקא הוא משל. גם פיסטוק, עם התמימות שלו, היה ממשיך הלאה. הוא אמין, הוא לא מתחכם, הוא לא יודע לעשות פרובוקציות, הוא מקשיב, שומע. השאלה הכי גדולה שלו הייתה תמיד: 'מה אתה אומר?'. הוא היה מופתע מכל דבר. יום אחד הוא הלך וחשב שהגיע לקצה העולם, אבל בסך הכל הגיע לשפת הים. וכל זה היה בשביל ללמד ילדים מה נכון ומה לא נכון".

מה דעתך על תכניות הילדים של היום - הקצב, המסרים, הסגנון?
"היום הקצב הוא יותר מהיר, הילדים כאילו יותר מתוחכמים - המחשב, הפרסומות. אנחנו לקחנו את הזמן, היה לנו פסיכולוג, בלשן, כל הדברים האלה נתנו לנו הרבה. היו המון חזרות, כל אחד אמר את דעתו, היו מומחים שהיו מחייבים לדבר עברית נכונה. על כל דבר היה ויכוח, האם זה חינוכי או לא חינוכי. בסופו של דבר - ואני משתדל לומר את זה בענווה - זה יצר דבר קלאסי".

האם היה מצב שציפי מור יכלה להיות פיסטוק וספי היה עושה את דודלי?
"אנחנו לא משחקים ב'האם', אלא במה שהיה. אם חווה לא הייתה אוכלת מהתפוח החיים יכלו להיות אחרים".

ובכל זאת, האם שמעון פרס היה מפסיד לפיסטוק גם בבחירות 1981?
"איך אומרים פוליטיקאים? 'אין תגובה'".

אתה חושב שהיום, בעידן הפוליטקלי קורקט, הדמות של פיסטוק הייתה יכולה לתפוס?
"אני יכול להגיד לך שאני רואה יותר ויותר ילדים שקוראים לי ברחוב 'פיסטוק'. הם רואים את הקלטות או שההורים מראים להם פרקים מהאתר של החינוכית, וזה ממש מרגש כי זה כל כך הרבה שנים. וילדים, קשה לרמות אותם יתר על המידה, אם משהו משעמם אותם הם מיד עוזבים אותו. יש סרטים עטורי אוסקר שהיום הם לא מחזיקים מים, ויש כאלה שנשארים ומחזיקים אותך עד עצם היום הזה. אני חושב שפיסטוק הוא אחד מהדברים האלה. נוצרה איזו נוסחה מנצחת. היא הייתה ממש ממש נכונה - והיא עובדת. דברים כאלה אי אפשר להגדיר במאה אחוז, אבל עובדה שזה עובד".

האם אי פעם הציעו לך להחיות את הסדרה?
"האמת היא שחברת הפקות מסוימת רצתה לעשות המשך לפיסטוק לפני כשנה, אבל הזכויות הם בידי הטלוויזיה החינוכית".

 


__________

קישורים נוספים:
ממשיכים לדבר על זה בפייסבוק

 

סגור