תלמידים מציירים זכויות

תלמידים מציירים זכויות באנימציה
לורין מרעי על הזכות להיות שמח  |  זמן: 01:00
יש לי הזכות להיות שמח
פרק: 1
יש לי הזכות להיות שמח
יש לי הזכות לגלות סוד
פרק: 2
יש לי הזכות לגלות סוד
יש לי הזכות להיות מוגן ואהוב
פרק: 3
יש לי הזכות להיות מוגן ואהוב

לכבוד יום הילד הבינלאומי, אתר האינטרנט של 23TV מדבר על זכויות הילד - מתוך העיניים של הילדים. תלמידי כיתות ה' ו' ו- ז' מציירים ציורים על נושאים המתייחסים לזכויות של ילדים. הציורים הופכים לאנימיציה, מלווים במוסיקה מקורית והתוצאה היא סדרת סרטונים העוסקת בנושא הזכויות: הזכות לילדות שמחה, הזכות להיות מוגן ואהוב, והזכות לגלות סוד - כשהוא פוגע בך.

לורין מרעי מציירת וכותבת על הזכות של כל ילד להיות שמח. "כשאני שמחה כל העולם נראה יפה. אני שמחה כשאני עם חברים, כשאוהבים אותי, כשאני מצליחה בלימודים", היא אומרת. אבל יודעת גם שיש ילדים שמרגישים לבד שלא מבינים אותם, שאין להם חברים". גם להם הזכות להיות שמח, אבל מישהו פוגע בה. "בחרתי בנושא הזה כדי להזכיר לכולנו, לילדים וגם למבוגרים, שלכל ילד יש זכות להיות שמח. אני חושבת שילדים שמחים גדלים להיות מבוגרים שמחים שמגדלים ילדים שמחים בעולם טוב יותר".

סשה נוטקין מדברת על זכות הילד להיות מוגן מוגן ואהוב. "ילדה אחת סיפרה לי פעם שאבא שלה מכה אותה. שבכל פעם שהוא כועס הוא מכה אותה. זה היה הדבר הכי עצוב ששמעתי בחיים. ניסיתי לתאר את ההרגשה של ילד שאבא או אמא מכים אותו. אני חושבת שזה חוסר אונים מוחלט", היא מספרת לנו. היא מקווה שהורים מכים יבינו דרך הציור את ההרגשה של ילד שהוא "שק האיגרוף של אבא". "הורים צריכים להגן על הילדים שלהם. אלימות לא פותרת בעיות רק יוצרת עצב וכאב. לכל ילד יש זכות להיות מוגן ואהוב".

ומאיר סידגייב מסביר למה זו זכותו של כל ילד לגלות סוד. "סודות זה דבר שצריך לשמור. זה חלק מחברות. להיות חבר זה לדעת לשמור סוד. למשל מסיבת הפתעה", הוא פותח, ואז מגלה לנו שיש סודות שהם זכות ואפילו חובה לגלות: "לדוגמא: אם מישהו גדול או חזק פוגע בך באלימות או משהו אחר ואומר לך לשמור את זה בסוד, אז אתה לא צריך לשמור את הסוד הזה כדי שהפגיעה והאלימות יפסקו". מאיר בחר לצייר את הציור הזה כדי שכל ילד ידע, שאם פוגעים בו או בילד אחר יש לו זכות לגלות סוד ולקבל עזרה.
הגיע הזמן שנלמד, כולנו, מהציורים והמחשבות הללו, ונעשה עוד משהו קטן למען זכויות הילד.

 הסרטונים נוצרו בשיתוף היחידה לזכויות התלמיד/ה במשרד החינוך.


סגור