מועדפים
חיפוש

האוניברסיטה הקטנה של המדעים

מבוסס על ספרו של רן לוי "האוניברסיטה הקטנה של המדעים", ספר המביא דוגמאות, אנקדוטות וסיפורים מכל תחומי המדע והטכנולוגיה העיקריים: חלל, רפואה, ביולוגיה, פיזיקה, מדעי כדור הארץ, כימיה ועוד. כל פרק מביא סיפור קצר באחד מתוך מגוון של נושאים מדעיים.

מנחה: רן לוי

 • הקדמה

  הקדמה המציגה את הסדרה כולה. מטרתו של פודקאסט זה היא להביא אל הקורא את החדווה שאולי הרגישו אותם ראשוני המדענים כשחקרו את העולם סביבם. היקום שבו אנו חיים הוא מדהים ומעורר פליאה. בפודקאסט זה, אם כן, תמצאו את המיטב שיש לכמעט כל תחום במדע להציע. נדלג בין האסטרונומיה לפיזיקה, מחשבים, ביולוגיה, רפואה, גיאולוגיה ועוד עשרות ענפי מדע שונים. בכל אחד מהם נחשוף כמה מאותם דברים מרתקים שגורמים לביולוגים לרצות להיות ביולוגים, לפיזיקאים להיות פיזיקאים ולרופאים להיות רופאים.

  מנחה: רן לוי

 • נופים עוצרי נשימה במערכת השמש

  הסכנות שבחקר החלל רבות ומגוונות, אבל לאסטרונאוטים עזי לב המסע המסוכן עשוי להשתלם. על כמה מכוכבי הלכת והירחים שבמערכת יש נופים שהם באמת, אבל באמת, לא מהעולם הזה.

  מנחה: רן לוי

 • תופעות מזג אוויר מדהימות על כוכבי לכת אחרים

  עדיין לא דרכנו על כוכב לכת אחר - אבל כבר עכשיו, מנקודת התצפית המוגבלת שלהם בכדור הארץ, הצליחו האסטרונומים להבחין בכמה תופעות עוצרות נשימה, שבן תמותה רגיל לא היה חולם עליהן. בפרק הזה נכיר כמה מהתופעות האטמוספיריות הגדולות, האלימות והמרשימות שאפשר לראות על כוכבי לכת אחרים במערכת השמש שלנו.

  מנחה: רן לוי

 • גופים לא מוכרים במערכת השמש

  עיקר תשומת הלב של האסטרונומים מופנית, באופן טבעי, אל כוכבי הלכת: כוכב חמה, נוגה, מאדים, צדק, שבתאי, אוראנוס ונפטון. אלו הם המוכרים והמפורסמים מבין חברי מערכת השמש ונחקרו בפרוטרוט. בפרק זה נתאר כמה מהילדים הפחות מוכרים ב'שכונה הקוסמית' שלנו.

  מנחה: רן לוי

 • הדברים שהשארנו מאחור על הירח

  האסטרונאוטים והחלליות שביקרו על הירח הביאו משם כ-380 קילוגרם של סלעים ודגימות גיאולוגיות. לא רבים יודעים זאת, אבל אותם אסטרנאוטים גם השאירו עליו קרוב ל-170 טון של זבל, ציוד מדעי ואנדרטות מסוגים שונים.

  מנחה: רן לוי

 • נחיתות קשות והתרסקויות

  מה שעולה חייב לרדת - והחלק המסובך ביותר במסע לחלל הוא דווקא השיבה הביתה. יותר אסטרונאוטים נהרגו בזמן החזרה מהמשימה מאשר בכל שלב אחר. ראו הוזהרתם.

  מנחה: רן לוי

 • כיצד נוכל ליישב כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש?

  כל מסע אל כוכב מחוץ למערכת השמש יהיה אתגר אדיר: המרחקים בין הכוכבים מגמדים כל מסע של בני אדם בעבר, מורכב וארוך ככל שיהיה. נצטרך לממן את בנייתן של חלליות יקרות ולקוות שהמערכות שלהן אמינות דיין כדי לשרוד טיסה בת מאות או אלפי שנים. נצטרך גם לקוות שהנוסעים לא ייתקלו בקשיים בדרכם, כגון מטאוריטים מסוכנים. הבה נתאר חלק מהפתרונות האפשריים לאתגר זה, שהועלו לאורך השנים.

  מנחה: רן לוי

 • שאלות בלתי פתורות בחקר היקום

  הפילוסופים הקדומים ראו באדם מרכז היקום, אבל מאז תחילת עידן הרנסנס אנחנו הולכים ומבינים טוב יותר את מקומנו האמיתי ביקום: כוכב קטן בפינה נידחת של גלקסיה בינונית, פחות מגרגיר אבק. התשובות לשאלות הבאות, אם נגלה אותן, עשויות לחולל מהפכה דומה בתמונת העולם שלנו.

  מנחה: רן לוי

 • תיאוריות ביולוגיות שהופרכו

  התיאוריות הביולוגיות המוקדמות היו עירוב מרתק של תאולוגיה, משאלות לב, אמונות טפלות ומדע אמתי. סקירה שלהם מעניקה נקודת מבט ייחודית על התפתחותו של מדע זה.

  מנחה: רן לוי

 • רעיונות משונים על תורשה

  כשהגה דארווין את תורת האבולוציה, אחד הקשיים הגדולים שעמם נאלץ להתמודד היה היעדר הסברים מספקים לאופן שבו מועברות ומשתנות תכונות של בעלי חיים וצמחים מדור לדור. עד שפותחה הגנטיקה המודרנית והתברר תפקידו של הדנ"א, פרחו רעיונות שונים ומשונים באשר לדרך שבה מתנהל מירוץ השליחים של הדורות.

  מנחה: רן לוי

 • שאריות אבולוציוניות אצל בני אדם

  ליען יש כנפיים - למרות שהוא אינו מסוגל לעוף. לדגי המערות יש עיניים - שאינן רואות בחשיכה. גם לנו, בני האדם, ישנם איברים שהם שרידים של תקופות אחרות. הנה כמה דוגמאות מעניינות לכך.

  מנחה: רן לוי

 • דברים שלא ידעתם על הדנ"א

  רק לפני שישים שנה, בסך הכול, הבינו המדענים לאשורו את המנגנון התורשתי שאת דבר קיומו ניחש גרגור מנדל. הדנ"א הוא המולקולה בעלת הצורה הלוליינית המפורסמת, שבה אצור כל המידע התורשתי של היצור החי. זו גם אחת ההברקות הגדולות ביותר של הטבע, והבסיס לחיים באשר הם.

  מנחה: רן לוי

 • צמחים ובעלי חיים ארסיים

  יצורים חיים הם 'אשפי הכימיה', ורבים מהם עושים שימוש במגוון אדיר של תגובות כימיות גם לצורכי התקפה או הגנה עצמית - בצורת רעלים. בפרק זה נכיר כמה מהרעלים החזקים ביותר של עולם החי ואת דרכי פעולתם.

  מנחה: רן לוי

 • תעלומות ביולוגיות שאין להן תשובות (עדיין)

  למרות פריצות הדרך בהבנת המנגנונים הביולוגיים השונים בעולם החי, נותרנו עדיין עם שורה ארוכה של שאלות שקשה למצוא להן תשובות מוחלטות. הנה כמה מהעיקריות שבהן.

  מנחה: רן לוי

 • טיפולים רפואיים שקשה להאמין שנעשו בעבר

  הרופאים הראשונים היו נועזים לא פחות מעמיתיהם המודרניים. הגיבורים האמתיים, אי לכך, היו החולים.

  מנחה: רן לוי

 • רעיונות רפואיים מוקדמים

  הגוף הוא ללא ספק המכונה המסובכת והמסקרנת ביותר שבה נתקלו אבותינו בכל ימיהם. רופאים וחוקרים רבים הגו לאורך ההיסטוריה תיאוריות משונות ומרתקות, שניסו להסביר את אופן פעולתן של מערכות הגוף השונות. הבה נכיר כמה מהן.

  מנחה: רן לוי

 • תיאוריות רפואיות גזעניות ופוגעניות

  מדענים, כמו שאר בני האדם, אינם חסינים מפני דעות קדומות ונטיות גזעניות. הדוגמאות הבאות מראות עד כמה קל לצבוע רעיונות מדעיים בצבעים מכוערים במיוחד.

  מנחה: רן לוי

 • הדם - הנוזל המופלא, חלק א'

  מסביב לדם היתה תמיד הילה מיסטית, והקדמונים האמינו שהנשמה נמצאת בו. עדויות לחשיבותו של הדם ניתן למצוא גם בטקסים דתיים רבים, כמו השימוש הטקסי בדמו של ישו הנוצרי. הקדמונים לא היו רחוקים מהאמת. כולנו יודעים שהדם הוא שמוביל את החמצן מהריאות אל תאי הגוף: ללא מזון או מים נוכל לשרוד במשך ימים, אך בהיעדר חמצן טרי תוחלת החיים שלנו נמדדת בדקות... אבל בכך לא מסתכם תפקידו של הדם.

  מנחה: רן לוי

 • הדם - הנוזל המופלא, חלק ב'

  בפרק הקודם, חלקו הראשון של פרק זה, הכרנו שני תפקידים חשובים אך פחות מוכרים של הדם בגופנו: סילוק פחמן דו חמצני ואיזון החומציות שבגוף - במיוחד חומצות המיוצרות על ידי השרירים בזמן מאמץ. הבה נמשיך אל כמה תפקידים חשובים ולא מוכרים נוספים.

  מנחה: רן לוי

 • כיצד מגן הגוף על עצמו מפני חיידקים ווירוסים - חלק א'

  העולם סביבנו רווי בחיידקים, וירוסים ומזיקים אחרים, ומחלות אורבות לנו בכל פינה. בלעדי המערכת החיסונית לא היה לנו סיכוי לשרוד. הנה כמה ממערכות ההגנה של גופנו.

  מנחה: רן לוי

 • כיצד מגן הגוף על עצמו מפני חיידקים ווירוסים - חלק ב'

  העולם הוא מקום מסוכן: הוא שורץ טפילים, חיידקים ווירוסים המנסים בכל רגע להסתנן לתוך גופנו ולהתרבות בתוכו. בפרק הקודם פגשנו חלק מההגנות של הגוף כנגד איומים אלה: העור, ההפרשות, החיידקים הטובים והניוטרופילים. הבה נכיר עוד כמה הגנות נוספות.

  מנחה: רן לוי

 • איך מצליחים חיידקים ווירוסים להתגבר על הגנות הגוף?

  בפרקים הקודמים תיארנו את מערכות ההגנה המתוחכמות של הגוף - אך החיידקים והווירוסים עשויים להיות מתוחכמים לא פחות. הם מתרבים ומתחלקים בקצב מהיר בהרבה מהנשאים שאותם הם תוקפים. מוטציות אקראיות ולחצי ברירה טבעית מביאים לכך שלפחות חלק מהיצורים הזעירים מצאו שיטות יצירתיות להתגבר על המערכת החיסונית.

  מנחה: רן לוי

 • סוגי סמים שונים, וכיצד הם משפיעים על גופנו

  סמים משכרים נמצאים בשימוש בתרבויות אנושיות רבות מזה אלפי שנים. בפרק זה נכיר כמה מהסמים הנפוצים ביותר, ונגלה כיצד הם משפיעים על המוח והגוף.

  מנחה: רן לוי

 • הפרעות שינה משונות

  השינה, חוויה אנושית יומיומית, היא חידה בתוך מסתורין שעטוף בשמיכה. למדע אין כיום הסבר אמיתי לצורך בשינה - ומכאן שקשה לנו גם לפענח ולהבין הפרעות ותופעות שונות המופיעות בזמן שינה.

  מנחה: רן לוי

 • מחלות מסתוריות שאין להן הסבר

  מחלות מוכרות ונפוצות זוכות למלוא תשומת הלב התקשורתית והמדעית, אבל לעתים דווקא מחלות נדירות ומסתוריות הן אלה שמהן ניתן ללמוד הכי הרבה על המערכות המורכבות של גוף האדם. הנה כמה כאלה.

  מנחה: רן לוי

 • תעלומות מסקרנות אודות גוף האדם

  ספק אם יש תחום במדע שהשפעתו כה גדולה ובולטת על חיינו, כמו מדע הרפואה. מהפכות כמו גילוי האנטיביוטיקה שינו ללא הכר את ההוויה ואיכות החיים האנושית. ועדיין, ברור לחלוטין שאנחנו רק מגרדים את פני השטח. אם נצליח למצוא את התשובות לשאלות הבאות, ייתכן שהדורות הבאים יהיו משוחררים מדאגות רבות שעדיין מטרידות אותנו כיום.

  מנחה: רן לוי

 • סיבות לכך שניוטון הוא המדען החשוב ביותר בהיסטוריה

  אייזק ניוטון היה, לפי כל העדויות, אדם מאוד מאוד מאוד לא נחמד, בלשון המעטה. הוא היה גאוותן וחסר התחשבות, קטנוני ואנוכי, והצליח להסתכסך כמעט עם כולם. מדוע, אם כן, הוא זוכה להערצתם של רבים יותר מ-300 שנה לאחר מותו?

  מנחה: רן לוי

 • הסברים פשוטים לרעיונות של תורת היחסות - חלק א'

  תורת היחסות של אלברט איינשטיין קנתה לה שם כתיאוריה קשה להבנה, אבל הדוגמאות הבאות יראו שהרעיונות העקרוניים שלה אינם מסובכים כלל וכלל.

  מנחה: רן לוי

 • הסברים פשוטים לרעיונות של תורת היחסות - חלק ב'

  בפרק הקודם הכרנו כמה מהרעיונות הבסיסיים של תורת היחסות, כגון מהירות האור, התארכות הזמן ועוד. הבה נמשיך אל כמה תופעות משונות נוספות הנובעות מהתאוריה של איינשטיין.

  מנחה: רן לוי

 • מודלים שגויים של האטום

  עשרות שנים לפני שיכולנו למדוד באופן ישיר את גודלו והרכבו של האטום, כבר למדו הפיזיקאים כמעט את כל תכונותיו בדרכים עקיפות וחכמות. לא מעט שגיאות נעשו בדרך, אבל כל תיאוריה שיפרה ושיכללה את זו שקדמה לה.

  מנחה: רן לוי

 • עקרונות חשובים (ומוזרים) של תורת הקוונטים - חלק א'

  הפיזיקאי נילס בוהר אמר פעם שאם מישהו חושב שתורת הקוונטים אינה מוזרה, סימן שהוא לא מבין אותה. אף על פי כן, התיאוריה הפיזיקלית הזאת הוכיחה את עצמה פעם אחר פעם בניסויים אינספור, מאז נהגתה בתחילת המאה העשרים.

  מנחה: רן לוי

 • עקרונות חשובים (ומוזרים) של תורת הקוונטים - חלק ב'

  בפרק זה נמשיך לתאר כמה מהעקרונות המשונים והלא-אינטואיטביים של תורת הקוונטים, בה עסקנו גם בחלקו הקודם של הפרק.

  מנחה: רן לוי

 • פרדוקסים משונים של מסע בזמן

  מדען שמנסה לתכנן מכונת זמן יגלה שיש רק חומר אחד ביקום שמסוגל לנוע מהר יותר ממהירות האור, וזה המכתב מהנהלת האוניברסיטה שמודיע על הפסקת המימון למעבדה. לכן הפיזיקאים חוקרים "לולאות זמן סגורות", שזה... אהממ... אחרת לגמרי.

  מנחה: רן לוי

 • תופעות משונות שמתרחשות קרוב לאפס המוחלט

  קל הרבה יותר לחמם משהו מאשר לקרר אותו. עובדה זו הפכה את הניסויים בתנאי קור למסובכים הרבה יותר עבור ראשוני החוקרים, ומכאן שהכימיה והפיזיקה של דברים קרים היתה מאז ומעולם ארץ לא מוכרת עבורם. ככל שמתקרבים אל 273.15 מעלות צלסיוס מתחת לאפס, הטמפרטורה הנמוכה ביותר האפשרית, תכונותיהם של החומרים השונים משתנות באופן דרסטי.

  מנחה: רן לוי

 • המצאות חשובות בדרך אל המחשב

  מחשב אינו רק פיסת סיליקון ומאוורר שעושה המון רעש. מחשב הוא אוסף של רעיונות ומושגים, שאת חלקם הבינו גם אבותינו בעידן שלפני ביל גייטס.

  מנחה: רן לוי

 • עקרונות בסיסיים של מחשבים

  למרות שמחשבים מודרניים מגיעים במגוון רחב מאוד של צורות, גדלים וצבעים, העקרונות שעומדים בבסיסם זהים כמעט תמיד. הנה כמה מהם.

  מנחה: רן לוי

 • מחקרים מדעיים מפתיעים בעולמות וירטואליים

  משחקים המוניים בעולמות וירטואליים (MMO) הם אחת מההצלחות הגדולות של השנים האחרונות. השחקן בוחר לעצמו דמות וירטואלית (אוואטר) ונכנס לתוך עולם משחק יחד עם עוד אלפי (ולפעמים מאות אלפי) שחקנים אחרים. הפעילות בעולם הווירטואלי מגוונת, החל מקרבות ועד יחסים אינטימיים. על פניו, שעשוע ותו לא, אבל כפי שנראה מיד, מתחת לפני השטח מסתתרת מורכבות מפתיעה.

  מנחה: רן לוי

 • וירוסי מחשב שעשו היסטוריה

  כשהמחשב היה עדיין בחיתוליו ומי שהשתמשו בו היו רק מומחים ויודעי-דבר, המושג "אבטחה" לא היה בלקסיקון. לאיש לא היתה סיבה לדאגה: היו רק קומץ (יחסית) של משתמשי מחשב בקהילה, כולם אנשים אחראיים ומקצועיים - למה שמישהו ירצה לנצל את הטכנולוגיה הנפלאה הזאת לרעה? אבל במהלך שנות התשעים התפכחו כולם מהאשליה המסוכנת הזאת, וכיום ברור לכולם שאבטחת מידע היא בעיה רצינית שאסור לזלזל בה.

  מנחה: רן לוי

 • כמה חישובים מוטעים של גיל כדור הארץ (וחישוב אחד נכון)

  קשה למצוא תחום אחר במחקר המדעי שבו באו לידי ביטוי היצירתיות וכושר הדמיון של החוקרים, כמו בניסיונות לחשב את גילו של כדור הארץ. בהיעדר עדויות ברורות וחדות, נאלצו המדענים להמציא לשם כך מגוון של דרכים מקוריות ומעניינות.

  מנחה: רן לוי

 • צעדים חשובים בדרך לגילוי תיאוריית נדידת היבשות

  תיאוריית נדידת היבשות היא צעירה באופן מפתיע: רק לפני כחמישים שנה הבינו הגיאולוגים לאשורם את התהליכים שאחראים להיווצרותן ומיקומן של היבשות על פני כדור הארץ.

  מנחה: רן לוי

 • התפרצויות הרסניות של הרי געש - חלק א'

  להתפרצויות וולקניות ישנה השפעה אדירה על כדור הארץ. כפי שמיד ניווכח, התפרצויות גדולות משפיעות לא רק על סביבתן הקרובה, אלא על העולם כולו.

  מנחה: רן לוי

 • התפרצויות הרי געש הרסניות - חלק ב'

  בפרק הקודם הכרנו כמה התפרצויות געשיות משמעותיות בעבר הרחוק. הפעם, נתרכז בעבר הקרוב יותר.

  מנחה: רן לוי

 • משלחות מחקר אחר ערים מיתולוגיות

  תאוות בצע ושאיפה לכבוד ותהילה דחפו חוקרים רבים לצאת למסעות מחקר מסוכנים בחיפוש אחר ערים עשירות וארצות מופלאות. הם לא מצאו את המקומות האגדתיים שחיפשו, אבל במהלך מסעותיהם מיפו שטחים חדשים והרחיבו את גבולות הידע שלנו.

  מנחה: רן לוי

 • מסעות נועזים אל קרקעית הים, חלק א'

  עוד במאה ה-19 האמינו רוב המדענים שאין חיים בעומק שמתחת ל-600 מטר. ואיך יהיו? לחץ המים בעומק זה הוא קצת יותר מ-60 קילוגרם לסמ"ר, אור השמש אינו חודר לשם (ולכן אין צמחייה המבצעת פוטוסינתזה) וטמפרטורת המים היא שלוש או ארבע מעלות צלסיוס בלבד. קר, חשוך ולחוץ - במילים אחרות, כמו לחיות בדירת סטודנטים. דעה זו השתנתה בזכות כמה מסעות הירואים מעל ומתחת לגלים.

  מנחה: רן לוי

 • מסעות נועזים אל קרקעית הים, חלק ב'

  גיבורת פרק זה מנוסה מאד בצלילה אל תהומות הים."אלווין" הוא שמה של צוללת שנבנתה בשנת 1964 ומאז ביצעה עשרות אלפי צלילות לקרקעית האוקיינוסים. הציוד ההנדסי והמדעי שעליה הוא מהשורה הראשונה: יש לה שתי זרועות חיצוניות, ציוד צילום מתקדם, מדי לייזר לקביעת מרחק ומדחפים שמאפשרים לה לרחף במקום ללא תנועה.

  מנחה: רן לוי

 • מינרלים יוצאי דופן

  הרי הגעש זורעים הרס, אבל הם גם מעלים מהמעמקים מחצבים משונים ומרתקים. התבוננות על סלעים אולי אינה הפעילות הכי מעניינת בעולם, אבל פה ושם ניתן למצוא מינרלים וסלעים שיכולים ללמד אותנו כמה דברים מפתיעים על כדור הארץ - וגם על עצמנו.

  מנחה: רן לוי

 • זיהומים מסוכנים באטמוספירה

  האוויר שמקיף אותנו הוא שכבת הגנה יעילה כנגד התנאים הלא-נעימים ששוררים בחלל החיצון, אבל לעתים הוא עשוי גם להזיק לנו, בין אם בעקבות מעשי אדם, ובין אם בשל קפריזה של איתני הטבע.

  מנחה: רן לוי

 • תעתועי שמש משונים

  האטמוספירה שלנו אינה רק מדיום פסיבי שדרכו עוברות קרני האור מהשמש בדרכן אל הקרקע. האטמוספירה שוברת ומעוותת את הקרניים, ובעשותה כן יוצרת כמה אשליות אופטיות מרתקות.

  מנחה: רן לוי

 • עקרונות האלכימיה

  לפני הכימיה, היתה האלכימיה. למחקריהם של האלכימאים היו מטרות שאפתניות ולא כל כך אקדמאיות, אבל גם הם, כמו המדענים בימינו, היו סקרנים לגבי טיבו של החומר סביבם.

  מנחה: רן לוי

 • מדענים אשר עיצבו את הכימיה המודרנית

  המעבר מאלכימיה לכימיה היה אחד הסממנים המובהקים של עידן התבונה ועליית המדע. בפרק זה נכיר כמה מהמדענים שהיו אחראים למעבר זה.

  מנחה: רן לוי

 • קשרים כימיים בין אטומים

  מרבית החומר סביבנו אינו מורכב מאטומים בודדים המרחפים להם בנפרד זה מזה, כי אם מצברי אטומים המכונים "מולקולות". הקשרים בין האטומים בתוך המולקולות והקשרים בין מולקולה אחת לשנייה קובעים במידה רבה כיצד ייראה החומר, אם יהיה מוצק, נוזל או גז ותכונות רבות נוספות.

  מנחה: רן לוי

 • תכונות מרתקות של המים

  העובדה שהמים נמצאים סביבנו כל העת מביאה לכך שרבים רואים בהם "נוזל טיפוסי" - אבל לאמיתו של דבר המים הם נוזל ייחודי כמעט מכל בחינה שהיא. הנה כמה תכונות משונות ומרתקות שלהם.

  מנחה: רן לוי

 • מושגי יסוד בחקר השפות

  יש מי שלומדים שפה כדי להשתמש בה, ויש מי שלומדים שפות כדי להבין את העומד מאחוריהן. השפות השונות מחביאות מאחוריהן את ההיסטוריה התרבותית שלנו, וניתן להסיק מהן גם על תהליכי המחשבה במוח האנושי.

  מנחה: רן לוי

 • שפות בלתי שגרתיות

  אם השפה היא הכלי האנושי להבעת רעיונות, מגוון השפות והשוני האדיר ביניהן מעיד על הגמישות המופלאה של מוחנו ביצירת רעיונות והבעתם. בפרק זה נסקור כמה מהשפות הטבעיות והמלאכותיות המסקרנות ביותר.

  מנחה: רן לוי

 • טקסים מרתקים של קבורה ואבלות

  המוות הוא חוויה אנושית אוניברסלית - חלק מהחיים, אפשר לומר. על אף שכולם חווים את אותה החוויה, תרבויות שונות מתמודדות עם האובדן והשכול בדרכים שונות מאוד זו מזו.

  מנחה: רן לוי

 • מקורותיהן של אמונות טפלות נפוצות

  אמונות טפלות הן עתיקות כמו התרבות האנושית עצמה. קשה, אולי אפילו בלתי אפשרי, לקבוע בוודאות את מקורן, אבל במרוצת השנים העלו חוקרים שונים השערות מבוססות לגבי חלק מהן.

  מנחה: רן לוי

 • על שמות של מידות ויחידות

  מכל שלבי המחקר והגילוי המדעי, מתן השם נראה כמו הפשוט ביותר. האמנם? בתחומים מסוימים של המדע, דווקא קביעת השם עשויה להיות החלק הקשה.

  מנחה: רן לוי

 • תרמיות מדעיות מפורסמות, חלק א'

  מדענים, כמו כולנו, יכולים להיות שקרנים או פתיים בהתאם לנסיבות. הפרק הבא הוא שיעור בצניעות שלא לומדים באוניברסיטה.

  מנחה: רן לוי

 • תרמיות מדעיות מפורסמות, חלק ב'

  בפרק הקודם הכרנו כמה תרמיות מדעיות מפורסמות, ובפרק זה נספר על עוד כמה.

  מנחה: רן לוי

 • מדענים שמתו למען מחקריהם

  אין ספק שהרבה יותר מסוכן להיות כבאי מאשר מתמטיקאי. בתחומים מסוימים, עם זאת, העבודה המדעית עלולה להיות מסוכנת יותר מרוב סוגי ספורט האקסטרים.

  מנחה: רן לוי