מועדפים

האוניברסיטה הקטנה של המדעים

מבוסס על ספרו של רן לוי "האוניברסיטה הקטנה של המדעים", ספר המביא דוגמאות, אנקדוטות וסיפורים מכל תחומי המדע והטכנולוגיה העיקריים: חלל, רפואה, ביולוגיה, פיזיקה, מדעי כדור הארץ, כימיה ועוד. כל פרק מביא סיפור קצר באחד מתוך מגוון של נושאים מדעיים.

מנחה: רן לוי

 • הקדמה

  הקדמה המציגה את הסדרה כולה. מטרתו של פודקאסט זה היא להביא אל הקורא את החדווה שאולי הרגישו אותם ראשוני המדענים כשחקרו את העולם סביבם. היקום שבו אנו חיים הוא מדהים ומעורר פליאה. בפודקאסט זה, אם כן, תמצאו את המיטב שיש לכמעט כל תחום במדע להציע. נדלג בין האסטרונומיה לפיזיקה, מחשבים, ביולוגיה, רפואה, גיאולוגיה ועוד עשרות ענפי מדע שונים. בכל אחד מהם נחשוף כמה מאותם דברים מרתקים שגורמים לביולוגים לרצות להיות ביולוגים, לפיזיקאים להיות פיזיקאים ולרופאים להיות רופאים.

  מנחה: רן לוי

 • נופים עוצרי נשימה במערכת השמש

  הסכנות שבחקר החלל רבות ומגוונות, אבל לאסטרונאוטים עזי לב המסע המסוכן עשוי להשתלם. על כמה מכוכבי הלכת והירחים שבמערכת יש נופים שהם באמת, אבל באמת, לא מהעולם הזה.

  מנחה: רן לוי

 • תופעות מזג אוויר מדהימות על כוכבי לכת אחרים

  עדיין לא דרכנו על כוכב לכת אחר - אבל כבר עכשיו, מנקודת התצפית המוגבלת שלהם בכדור הארץ, הצליחו האסטרונומים להבחין בכמה תופעות עוצרות נשימה, שבן תמותה רגיל לא היה חולם עליהן. בפרק הזה נכיר כמה מהתופעות האטמוספיריות הגדולות, האלימות והמרשימות שאפשר לראות על כוכבי לכת אחרים במערכת השמש שלנו.

  מנחה: רן לוי

 • גופים לא מוכרים במערכת השמש

  עיקר תשומת הלב של האסטרונומים מופנית, באופן טבעי, אל כוכבי הלכת: כוכב חמה, נוגה, מאדים, צדק, שבתאי, אוראנוס ונפטון. אלו הם המוכרים והמפורסמים מבין חברי מערכת השמש ונחקרו בפרוטרוט. בפרק זה נתאר כמה מהילדים הפחות מוכרים ב'שכונה הקוסמית' שלנו.

  מנחה: רן לוי

 • הדברים שהשארנו מאחור על הירח

  האסטרונאוטים והחלליות שביקרו על הירח הביאו משם כ-380 קילוגרם של סלעים ודגימות גיאולוגיות. לא רבים יודעים זאת, אבל אותם אסטרנאוטים גם השאירו עליו קרוב ל-170 טון של זבל, ציוד מדעי ואנדרטות מסוגים שונים.

  מנחה: רן לוי

 • נחיתות קשות והתרסקויות

  מה שעולה חייב לרדת - והחלק המסובך ביותר במסע לחלל הוא דווקא השיבה הביתה. יותר אסטרונאוטים נהרגו בזמן החזרה מהמשימה מאשר בכל שלב אחר. ראו הוזהרתם.

  מנחה: רן לוי

 • כיצד נוכל ליישב כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש?

  כל מסע אל כוכב מחוץ למערכת השמש יהיה אתגר אדיר: המרחקים בין הכוכבים מגמדים כל מסע של בני אדם בעבר, מורכב וארוך ככל שיהיה. נצטרך לממן את בנייתן של חלליות יקרות ולקוות שהמערכות שלהן אמינות דיין כדי לשרוד טיסה בת מאות או אלפי שנים. נצטרך גם לקוות שהנוסעים לא ייתקלו בקשיים בדרכם, כגון מטאוריטים מסוכנים. הבה נתאר חלק מהפתרונות האפשריים לאתגר זה, שהועלו לאורך השנים.

  מנחה: רן לוי

 • שאלות בלתי פתורות בחקר היקום

  הפילוסופים הקדומים ראו באדם מרכז היקום, אבל מאז תחילת עידן הרנסנס אנחנו הולכים ומבינים טוב יותר את מקומנו האמיתי ביקום: כוכב קטן בפינה נידחת של גלקסיה בינונית, פחות מגרגיר אבק. התשובות לשאלות הבאות, אם נגלה אותן, עשויות לחולל מהפכה דומה בתמונת העולם שלנו.

  מנחה: רן לוי

 • תיאוריות ביולוגיות שהופרכו

  התיאוריות הביולוגיות המוקדמות היו עירוב מרתק של תאולוגיה, משאלות לב, אמונות טפלות ומדע אמתי. סקירה שלהם מעניקה נקודת מבט ייחודית על התפתחותו של מדע זה.

  מנחה: רן לוי

 • רעיונות משונים על תורשה

  כשהגה דארווין את תורת האבולוציה, אחד הקשיים הגדולים שעמם נאלץ להתמודד היה היעדר הסברים מספקים לאופן שבו מועברות ומשתנות תכונות של בעלי חיים וצמחים מדור לדור. עד שפותחה הגנטיקה המודרנית והתברר תפקידו של הדנ"א, פרחו רעיונות שונים ומשונים באשר לדרך שבה מתנהל מירוץ השליחים של הדורות.

  מנחה: רן לוי

 • שאריות אבולוציוניות אצל בני אדם

  ליען יש כנפיים - למרות שהוא אינו מסוגל לעוף. לדגי המערות יש עיניים - שאינן רואות בחשיכה. גם לנו, בני האדם, ישנם איברים שהם שרידים של תקופות אחרות. הנה כמה דוגמאות מעניינות לכך.

  מנחה: רן לוי

 • דברים שלא ידעתם על הדנ"א

  רק לפני שישים שנה, בסך הכול, הבינו המדענים לאשורו את המנגנון התורשתי שאת דבר קיומו ניחש גרגור מנדל. הדנ"א הוא המולקולה בעלת הצורה הלוליינית המפורסמת, שבה אצור כל המידע התורשתי של היצור החי. זו גם אחת ההברקות הגדולות ביותר של הטבע, והבסיס לחיים באשר הם.

  מנחה: רן לוי

 • צמחים ובעלי חיים ארסיים

  יצורים חיים הם 'אשפי הכימיה', ורבים מהם עושים שימוש במגוון אדיר של תגובות כימיות גם לצורכי התקפה או הגנה עצמית - בצורת רעלים. בפרק זה נכיר כמה מהרעלים החזקים ביותר של עולם החי ואת דרכי פעולתם.

  מנחה: רן לוי

 • תעלומות ביולוגיות שאין להן תשובות (עדיין)

  למרות פריצות הדרך בהבנת המנגנונים הביולוגיים השונים בעולם החי, נותרנו עדיין עם שורה ארוכה של שאלות שקשה למצוא להן תשובות מוחלטות. הנה כמה מהעיקריות שבהן.

  מנחה: רן לוי

 • טיפולים רפואיים שקשה להאמין שנעשו בעבר

  הרופאים הראשונים היו נועזים לא פחות מעמיתיהם המודרניים. הגיבורים האמתיים, אי לכך, היו החולים.

  מנחה: רן לוי

 • רעיונות רפואיים מוקדמים

  הגוף הוא ללא ספק המכונה המסובכת והמסקרנת ביותר שבה נתקלו אבותינו בכל ימיהם. רופאים וחוקרים רבים הגו לאורך ההיסטוריה תיאוריות משונות ומרתקות, שניסו להסביר את אופן פעולתן של מערכות הגוף השונות. הבה נכיר כמה מהן.

  מנחה: רן לוי

 • תיאוריות רפואיות גזעניות ופוגעניות

  מדענים, כמו שאר בני האדם, אינם חסינים מפני דעות קדומות ונטיות גזעניות. הדוגמאות הבאות מראות עד כמה קל לצבוע רעיונות מדעיים בצבעים מכוערים במיוחד.

  מנחה: רן לוי

 • הדם - הנוזל המופלא, חלק א'

  מסביב לדם היתה תמיד הילה מיסטית, והקדמונים האמינו שהנשמה נמצאת בו. עדויות לחשיבותו של הדם ניתן למצוא גם בטקסים דתיים רבים, כמו השימוש הטקסי בדמו של ישו הנוצרי. הקדמונים לא היו רחוקים מהאמת. כולנו יודעים שהדם הוא שמוביל את החמצן מהריאות אל תאי הגוף: ללא מזון או מים נוכל לשרוד במשך ימים, אך בהיעדר חמצן טרי תוחלת החיים שלנו נמדדת בדקות... אבל בכך לא מסתכם תפקידו של הדם.

  מנחה: רן לוי

 • הדם - הנוזל המופלא, חלק ב'

  בפרק הקודם, חלקו הראשון של פרק זה, הכרנו שני תפקידים חשובים אך פחות מוכרים של הדם בגופנו: סילוק פחמן דו חמצני ואיזון החומציות שבגוף - במיוחד חומצות המיוצרות על ידי השרירים בזמן מאמץ. הבה נמשיך אל כמה תפקידים חשובים ולא מוכרים נוספים.

  מנחה: רן לוי

 • כיצד מגן הגוף על עצמו מפני חיידקים ווירוסים - חלק א'

  העולם סביבנו רווי בחיידקים, וירוסים ומזיקים אחרים, ומחלות אורבות לנו בכל פינה. בלעדי המערכת החיסונית לא היה לנו סיכוי לשרוד. הנה כמה ממערכות ההגנה של גופנו.

  מנחה: רן לוי

 • כיצד מגן הגוף על עצמו מפני חיידקים ווירוסים - חלק ב'

  העולם הוא מקום מסוכן: הוא שורץ טפילים, חיידקים ווירוסים המנסים בכל רגע להסתנן לתוך גופנו ולהתרבות בתוכו. בפרק הקודם פגשנו חלק מההגנות של הגוף כנגד איומים אלה: העור, ההפרשות, החיידקים הטובים והניוטרופילים. הבה נכיר עוד כמה הגנות נוספות.

  מנחה: רן לוי

 • איך מצליחים חיידקים ווירוסים להתגבר על הגנות הגוף?

  בפרקים הקודמים תיארנו את מערכות ההגנה המתוחכמות של הגוף - אך החיידקים והווירוסים עשויים להיות מתוחכמים לא פחות. הם מתרבים ומתחלקים בקצב מהיר בהרבה מהנשאים שאותם הם תוקפים. מוטציות אקראיות ולחצי ברירה טבעית מביאים לכך שלפחות חלק מהיצורים הזעירים מצאו שיטות יצירתיות להתגבר על המערכת החיסונית.

  מנחה: רן לוי

 • סוגי סמים שונים, וכיצד הם משפיעים על גופנו

  סמים משכרים נמצאים בשימוש בתרבויות אנושיות רבות מזה אלפי שנים. בפרק זה נכיר כמה מהסמים הנפוצים ביותר, ונגלה כיצד הם משפיעים על המוח והגוף.

  מנחה: רן לוי

 • הפרעות שינה משונות

  השינה, חוויה אנושית יומיומית, היא חידה בתוך מסתורין שעטוף בשמיכה. למדע אין כיום הסבר אמיתי לצורך בשינה - ומכאן שקשה לנו גם לפענח ולהבין הפרעות ותופעות שונות המופיעות בזמן שינה.

  מנחה: רן לוי

 • מחלות מסתוריות שאין להן הסבר

  מחלות מוכרות ונפוצות זוכות למלוא תשומת הלב התקשורתית והמדעית, אבל לעתים דווקא מחלות נדירות ומסתוריות הן אלה שמהן ניתן ללמוד הכי הרבה על המערכות המורכבות של גוף האדם. הנה כמה כאלה.

  מנחה: רן לוי

 • תעלומות מסקרנות אודות גוף האדם

  ספק אם יש תחום במדע שהשפעתו כה גדולה ובולטת על חיינו, כמו מדע הרפואה. מהפכות כמו גילוי האנטיביוטיקה שינו ללא הכר את ההוויה ואיכות החיים האנושית. ועדיין, ברור לחלוטין שאנחנו רק מגרדים את פני השטח. אם נצליח למצוא את התשובות לשאלות הבאות, ייתכן שהדורות הבאים יהיו משוחררים מדאגות רבות שעדיין מטרידות אותנו כיום.

  מנחה: רן לוי

 • סיבות לכך שניוטון הוא המדען החשוב ביותר בהיסטוריה

  אייזק ניוטון היה, לפי כל העדויות, אדם מאוד מאוד מאוד לא נחמד, בלשון המעטה. הוא היה גאוותן וחסר התחשבות, קטנוני ואנוכי, והצליח להסתכסך כמעט עם כולם. מדוע, אם כן, הוא זוכה להערצתם של רבים יותר מ-300 שנה לאחר מותו?

  מנחה: רן לוי

 • הסברים פשוטים לרעיונות של תורת היחסות - חלק א'

  תורת היחסות של אלברט איינשטיין קנתה לה שם כתיאוריה קשה להבנה, אבל הדוגמאות הבאות יראו שהרעיונות העקרוניים שלה אינם מסובכים כלל וכלל.

  מנחה: רן לוי

 • הסברים פשוטים לרעיונות של תורת היחסות - חלק ב'

  בפרק הקודם הכרנו כמה מהרעיונות הבסיסיים של תורת היחסות, כגון מהירות האור, התארכות הזמן ועוד. הבה נמשיך אל כמה תופעות משונות נוספות הנובעות מהתאוריה של איינשטיין.

  מנחה: רן לוי

 • מודלים שגויים של האטום

  עשרות שנים לפני שיכולנו למדוד באופן ישיר את גודלו והרכבו של האטום, כבר למדו הפיזיקאים כמעט את כל תכונותיו בדרכים עקיפות וחכמות. לא מעט שגיאות נעשו בדרך, אבל כל תיאוריה שיפרה ושיכללה את זו שקדמה לה.

  מנחה: רן לוי

 • עקרונות חשובים (ומוזרים) של תורת הקוונטים - חלק א'

  הפיזיקאי נילס בוהר אמר פעם שאם מישהו חושב שתורת הקוונטים אינה מוזרה, סימן שהוא לא מבין אותה. אף על פי כן, התיאוריה הפיזיקלית הזאת הוכיחה את עצמה פעם אחר פעם בניסויים אינספור, מאז נהגתה בתחילת המאה העשרים.

  מנחה: רן לוי

 • עקרונות חשובים (ומוזרים) של תורת הקוונטים - חלק ב'

  בפרק זה נמשיך לתאר כמה מהעקרונות המשונים והלא-אינטואיטביים של תורת הקוונטים, בה עסקנו גם בחלקו הקודם של הפרק.

  מנחה: רן לוי

 • פרדוקסים משונים של מסע בזמן

  מדען שמנסה לתכנן מכונת זמן יגלה שיש רק חומר אחד ביקום שמסוגל לנוע מהר יותר ממהירות האור, וזה המכתב מהנהלת האוניברסיטה שמודיע על הפסקת המימון למעבדה. לכן הפיזיקאים חוקרים "לולאות זמן סגורות", שזה... אהממ... אחרת לגמרי.

  מנחה: רן לוי

 • תופעות משונות שמתרחשות קרוב לאפס המוחלט

  קל הרבה יותר לחמם משהו מאשר לקרר אותו. עובדה זו הפכה את הניסויים בתנאי קור למסובכים הרבה יותר עבור ראשוני החוקרים, ומכאן שהכימיה והפיזיקה של דברים קרים היתה מאז ומעולם ארץ לא מוכרת עבורם. ככל שמתקרבים אל 273.15 מעלות צלסיוס מתחת לאפס, הטמפרטורה הנמוכה ביותר האפשרית, תכונותיהם של החומרים השונים משתנות באופן דרסטי.

  מנחה: רן לוי

 • המצאות חשובות בדרך אל המחשב

  מחשב אינו רק פיסת סיליקון ומאוורר שעושה המון רעש. מחשב הוא אוסף של רעיונות ומושגים, שאת חלקם הבינו גם אבותינו בעידן שלפני ביל גייטס.

  מנחה: רן לוי

 • עקרונות בסיסיים של מחשבים

  למרות שמחשבים מודרניים מגיעים במגוון רחב מאוד של צורות, גדלים וצבעים, העקרונות שעומדים בבסיסם זהים כמעט תמיד. הנה כמה מהם.

  מנחה: רן לוי

 • מחקרים מדעיים מפתיעים בעולמות וירטואליים

  משחקים המוניים בעולמות וירטואליים (MMO) הם אחת מההצלחות הגדולות של השנים האחרונות. השחקן בוחר לעצמו דמות וירטואלית (אוואטר) ונכנס לתוך עולם משחק יחד עם עוד אלפי (ולפעמים מאות אלפי) שחקנים אחרים. הפעילות בעולם הווירטואלי מגוונת, החל מקרבות ועד יחסים אינטימיים. על פניו, שעשוע ותו לא, אבל כפי שנראה מיד, מתחת לפני השטח מסתתרת מורכבות מפתיעה.

  מנחה: רן לוי

 • וירוסי מחשב שעשו היסטוריה

  כשהמחשב היה עדיין בחיתוליו ומי שהשתמשו בו היו רק מומחים ויודעי-דבר, המושג "אבטחה" לא היה בלקסיקון. לאיש לא היתה סיבה לדאגה: היו רק קומץ (יחסית) של משתמשי מחשב בקהילה, כולם אנשים אחראיים ומקצועיים - למה שמישהו ירצה לנצל את הטכנולוגיה הנפלאה הזאת לרעה? אבל במהלך שנות התשעים התפכחו כולם מהאשליה המסוכנת הזאת, וכיום ברור לכולם שאבטחת מידע היא בעיה רצינית שאסור לזלזל בה.

  מנחה: רן לוי

 • כמה חישובים מוטעים של גיל כדור הארץ (וחישוב אחד נכון)

  קשה למצוא תחום אחר במחקר המדעי שבו באו לידי ביטוי היצירתיות וכושר הדמיון של החוקרים, כמו בניסיונות לחשב את גילו של כדור הארץ. בהיעדר עדויות ברורות וחדות, נאלצו המדענים להמציא לשם כך מגוון של דרכים מקוריות ומעניינות.

  מנחה: רן לוי

 • צעדים חשובים בדרך לגילוי תיאוריית נדידת היבשות

  תיאוריית נדידת היבשות היא צעירה באופן מפתיע: רק לפני כחמישים שנה הבינו הגיאולוגים לאשורם את התהליכים שאחראים להיווצרותן ומיקומן של היבשות על פני כדור הארץ.

  מנחה: רן לוי

 • התפרצויות הרסניות של הרי געש - חלק א'

  להתפרצויות וולקניות ישנה השפעה אדירה על כדור הארץ. כפי שמיד ניווכח, התפרצויות גדולות משפיעות לא רק על סביבתן הקרובה, אלא על העולם כולו.

  מנחה: רן לוי

 • התפרצויות הרי געש הרסניות - חלק ב'

  בפרק הקודם הכרנו כמה התפרצויות געשיות משמעותיות בעבר הרחוק. הפעם, נתרכז בעבר הקרוב יותר.

  מנחה: רן לוי

 • משלחות מחקר אחר ערים מיתולוגיות

  תאוות בצע ושאיפה לכבוד ותהילה דחפו חוקרים רבים לצאת למסעות מחקר מסוכנים בחיפוש אחר ערים עשירות וארצות מופלאות. הם לא מצאו את המקומות האגדתיים שחיפשו, אבל במהלך מסעותיהם מיפו שטחים חדשים והרחיבו את גבולות הידע שלנו.

  מנחה: רן לוי

 • מסעות נועזים אל קרקעית הים, חלק א'

  עוד במאה ה-19 האמינו רוב המדענים שאין חיים בעומק שמתחת ל-600 מטר. ואיך יהיו? לחץ המים בעומק זה הוא קצת יותר מ-60 קילוגרם לסמ"ר, אור השמש אינו חודר לשם (ולכן אין צמחייה המבצעת פוטוסינתזה) וטמפרטורת המים היא שלוש או ארבע מעלות צלסיוס בלבד. קר, חשוך ולחוץ - במילים אחרות, כמו לחיות בדירת סטודנטים. דעה זו השתנתה בזכות כמה מסעות הירואים מעל ומתחת לגלים.

  מנחה: רן לוי

 • מסעות נועזים אל קרקעית הים, חלק ב'

  גיבורת פרק זה מנוסה מאד בצלילה אל תהומות הים."אלווין" הוא שמה של צוללת שנבנתה בשנת 1964 ומאז ביצעה עשרות אלפי צלילות לקרקעית האוקיינוסים. הציוד ההנדסי והמדעי שעליה הוא מהשורה הראשונה: יש לה שתי זרועות חיצוניות, ציוד צילום מתקדם, מדי לייזר לקביעת מרחק ומדחפים שמאפשרים לה לרחף במקום ללא תנועה.

  מנחה: רן לוי

 • מינרלים יוצאי דופן

  הרי הגעש זורעים הרס, אבל הם גם מעלים מהמעמקים מחצבים משונים ומרתקים. התבוננות על סלעים אולי אינה הפעילות הכי מעניינת בעולם, אבל פה ושם ניתן למצוא מינרלים וסלעים שיכולים ללמד אותנו כמה דברים מפתיעים על כדור הארץ - וגם על עצמנו.

  מנחה: רן לוי

 • זיהומים מסוכנים באטמוספירה

  האוויר שמקיף אותנו הוא שכבת הגנה יעילה כנגד התנאים הלא-נעימים ששוררים בחלל החיצון, אבל לעתים הוא עשוי גם להזיק לנו, בין אם בעקבות מעשי אדם, ובין אם בשל קפריזה של איתני הטבע.

  מנחה: רן לוי

 • תעתועי שמש משונים

  האטמוספירה שלנו אינה רק מדיום פסיבי שדרכו עוברות קרני האור מהשמש בדרכן אל הקרקע. האטמוספירה שוברת ומעוותת את הקרניים, ובעשותה כן יוצרת כמה אשליות אופטיות מרתקות.

  מנחה: רן לוי

 • עקרונות האלכימיה

  לפני הכימיה, היתה האלכימיה. למחקריהם של האלכימאים היו מטרות שאפתניות ולא כל כך אקדמאיות, אבל גם הם, כמו המדענים בימינו, היו סקרנים לגבי טיבו של החומר סביבם.

  מנחה: רן לוי

 • מדענים אשר עיצבו את הכימיה המודרנית

  המעבר מאלכימיה לכימיה היה אחד הסממנים המובהקים של עידן התבונה ועליית המדע. בפרק זה נכיר כמה מהמדענים שהיו אחראים למעבר זה.

  מנחה: רן לוי

 • קשרים כימיים בין אטומים

  מרבית החומר סביבנו אינו מורכב מאטומים בודדים המרחפים להם בנפרד זה מזה, כי אם מצברי אטומים המכונים "מולקולות". הקשרים בין האטומים בתוך המולקולות והקשרים בין מולקולה אחת לשנייה קובעים במידה רבה כיצד ייראה החומר, אם יהיה מוצק, נוזל או גז ותכונות רבות נוספות.

  מנחה: רן לוי

 • תכונות מרתקות של המים

  העובדה שהמים נמצאים סביבנו כל העת מביאה לכך שרבים רואים בהם "נוזל טיפוסי" - אבל לאמיתו של דבר המים הם נוזל ייחודי כמעט מכל בחינה שהיא. הנה כמה תכונות משונות ומרתקות שלהם.

  מנחה: רן לוי

 • מושגי יסוד בחקר השפות

  יש מי שלומדים שפה כדי להשתמש בה, ויש מי שלומדים שפות כדי להבין את העומד מאחוריהן. השפות השונות מחביאות מאחוריהן את ההיסטוריה התרבותית שלנו, וניתן להסיק מהן גם על תהליכי המחשבה במוח האנושי.

  מנחה: רן לוי

 • שפות בלתי שגרתיות

  אם השפה היא הכלי האנושי להבעת רעיונות, מגוון השפות והשוני האדיר ביניהן מעיד על הגמישות המופלאה של מוחנו ביצירת רעיונות והבעתם. בפרק זה נסקור כמה מהשפות הטבעיות והמלאכותיות המסקרנות ביותר.

  מנחה: רן לוי

 • טקסים מרתקים של קבורה ואבלות

  המוות הוא חוויה אנושית אוניברסלית - חלק מהחיים, אפשר לומר. על אף שכולם חווים את אותה החוויה, תרבויות שונות מתמודדות עם האובדן והשכול בדרכים שונות מאוד זו מזו.

  מנחה: רן לוי

 • מקורותיהן של אמונות טפלות נפוצות

  אמונות טפלות הן עתיקות כמו התרבות האנושית עצמה. קשה, אולי אפילו בלתי אפשרי, לקבוע בוודאות את מקורן, אבל במרוצת השנים העלו חוקרים שונים השערות מבוססות לגבי חלק מהן.

  מנחה: רן לוי

 • על שמות של מידות ויחידות

  מכל שלבי המחקר והגילוי המדעי, מתן השם נראה כמו הפשוט ביותר. האמנם? בתחומים מסוימים של המדע, דווקא קביעת השם עשויה להיות החלק הקשה.

  מנחה: רן לוי

 • תרמיות מדעיות מפורסמות, חלק א'

  מדענים, כמו כולנו, יכולים להיות שקרנים או פתיים בהתאם לנסיבות. הפרק הבא הוא שיעור בצניעות שלא לומדים באוניברסיטה.

  מנחה: רן לוי

 • תרמיות מדעיות מפורסמות, חלק ב'

  בפרק הקודם הכרנו כמה תרמיות מדעיות מפורסמות, ובפרק זה נספר על עוד כמה.

  מנחה: רן לוי

 • מדענים שמתו למען מחקריהם

  אין ספק שהרבה יותר מסוכן להיות כבאי מאשר מתמטיקאי. בתחומים מסוימים, עם זאת, העבודה המדעית עלולה להיות מסוכנת יותר מרוב סוגי ספורט האקסטרים.

  מנחה: רן לוי

 • ההיסטוריה של חומרי הנפץ

  בימי הביניים ערים רבות היו מוקפות חומה, והמצור היה חלק בלתי נפרד ממלחמה. גילוי חומר הנפץ והופעתו של התותח בשדה הקרב היו ראשיתו של תהליך אשר בסופו הפכו חומות בצורות לאלמנט קישוטי וחסר תועלת.

  מנחה: רן לוי

 • מקורו ותכונותיו הנפלאות של "הזהב השחור"

  אילו תמונות קופצות לכם לראש כשאתם שומעים את המילה 'נפט'? תנו לי לנחש. עשן אפור ומסריח שנפלט מארובה של בית זיקוק. שייחים סעודים שוחים בכסף. זיהום. רוע. מוות. ישנה קבוצת אנשים שהיו רוצים מאוד שתדעו שלנפט יש עוד שימושים, חוץ מלזהם את כדור הארץ.

  מנחה: רן לוי

 • המטבע של האינטרנט- על נקאמוטו והביטקוין

  בשנת 2009, פרסם אדם אנונימי שהזדהה בשם סאטושי נקאמוטו, מאמר שבו הציע לייסד מטבע מסוג חדש- ביטקוין. כפי שמרמז שמו של המטבע, ביטקוין הוא כסף דיגיטלי שקיים בעולם המחשב בלבד, אבל זה אינו החידוש החשוב שבו, שהרי בימינו ניתן לבצע עסקאות אלקטרוניות בכל מטבע כמעט.

  מנחה: רן לוי

 • תרמיות מדעיות והסיבות להצלחתן

  מה גורם למדענים רציניים, מומחים בתחומם, ליפול קורבן לתרמיות שנראות בדיעבד אבסורדיות לחלוטין? בואו נחקור את הסיבות שתרמו להצלחתן של תרמיות מדעיות מפורסמות.

  מנחה: רן לוי

 • שני טפילים ביולוגיים ואחד וירטואלי

  העיסוק בתופעת הטפילות מלמד אותנו שהעוצמה והכוח האמיתי בטבע אינו נמצא דווקא במלתעות, בציפורניים ובשריון. יצורים זעירים מסוגלים להשפיע ולתמרן יצורים גדולים בהרבה מהם באמצעים מתוחכמים ומעודנים מאד.

  מנחה: רן לוי

 • שלושה יצורים דמויי אדם מיתולוגים, ויצור אחד אמיתי

  הליכה זקופה היא אחד המאפיינים הברורים של בני האדם, המפרידים אותנו משאר בעלי החיים בטבע. היא משחררת את ידינו להחזיק ולהשתמש בכלים, ובכך אפשרה לנו להיות מי שהננו. כיצד התפתחה ההליכה על שתי רגליים אצל בני האדם?

  מנחה: רן לוי

 • חלוצי התעופה

  היום יש הבחנה ברורה בין המהנדסים והחוקרים שמתכננים את המטוסים- אנשי אקדמיה ותעשייה שעובדים מול מחשב, לטייסי הניסוי- שבוחנים את התוצאות בפועל. אבל חלוצי הטיסה היו גם אנשי מדע והנדסה וגם טייסי הניסוי של עצמם. ברבים מהם אפשר היה למצוא שילוב נדיר של שכל חריף ומחשבה מקורית, לצד אומץ לב וכישורים גופניים מעולים.

  מנחה: רן לוי

 • דילמת הדיוק של סופרי מד"ב

  כשקורא פותח ספר מדע בדיוני, הוא מצפה למצוא בו מדע וטכנולוגיה. כמה מדע וטכנולוגיה? זו כבר שאלה של מינון, של הסגנון האינדיבידואלי של הסופר ושל גורמים נוספים. סיפור מד"ב ללא מדע הוא כמו קפה נטול קפאין. אתה יכול לשתות את זה, אבל מהי הפואנטה?

  מנחה: רן לוי

 • תולדות ההמבורגר

  כולנו יודעים שמזון מהיר הוא, בלשון המעטה, לא כל כך בריא. איך מצליחות החברות שמייצרות מזון כזה לגרום לנו להתעלם מכל הסכנות והאזהרות- ולהכניס לתוך פינו אוכל שאנחנו יודעים שיש סיכוי לא מבוטל שעלול להרוג אותנו ביום מן הימים?

  מנחה: רן לוי

 • שלושה דברים שלא ידעתם על ג'.ר.ר טולקין

  בשנת 1916 הייתה בריטניה שקועה עד מעל הראש בבוץ של מלחמת העולם הראשונה. טולקין השתתף בקרבות, ולמרות שלא נפצע פיזית, הותיר בו הקרב צלקות נפשיות. המראות הקשים של גופות מרוטשות ונוף מרוסק המשיכו ללוות אותו זמן רב ואף חדרו לסצנות הקרבות ב'שר הטבעות'.

  מנחה: רן לוי

 • ארבעה דברים שלא ידעתם על ז'ול ורן

  בשנות השלושים לחייו, מצבו של ז'ול גבריאל ורן לא היה מזהיר. הוא לא הרוויח הרבה בעבודתו כברוקר בבורסה, וגם בגזרה הספרותית העניינים לא התקדמו. ספר שכתב, אודות מסע בכדור פורח מעל אפריקה, נדחה על ידי כל הוצאות הספרים מכיוון שהיה מדעי ו'טכני' מדי. טולקין השתתף בקרבות, ולמרות שלא נפצע פיזית, הותיר בו הקרב צלקות נפשיות. המראות הקשים של גופות מרוטשות ונוף מרוסק המשיכו ללוות אותו זמן רב ואף חדרו לסצנות הקרבות ב'שר הטבעות'.

  מנחה: רן לוי

 • שלושה דברים שלא ידעתם על LSD

  האם LSD הוא 'טוב', כפי שטען טימותי, או 'רע', כפי שמשתמע מהכתוב באתר האינטרנט של הרשות למלחמה בסמים? התשובה היא, כנראה, שהוא לא טוב, והוא לא רע. הוא מסוכן. וחמור יותר, הוא גם בלתי צפוי. אתה יודע איך אתה נכנס אליו, אבל לא איך תצא. יכול לזכות שתזכה בחוויה מדהימה שתשנה את חייך ותפיסת עולמך. באותה המידה, יכול להיות שהחוויה תותיר אותך שבור לרסיסים. בשני המקרים, זה יכול לקרות בטריפ הראשון, או לא לקרות לעולם. זה טבעו של ה- LSD. טולקין השתתף בקרבות, ולמרות שלא נפצע פיזית, הותיר בו הקרב צלקות נפשיות. המראות הקשים של גופות מרוטשות ונוף מרוסק המשיכו ללוות אותו זמן רב ואף חדרו לסצנות הקרבות ב'שר הטבעות'.

  מנחה: רן לוי

 • האם המתמטיקה היא תגלית או המצאה

  כבר שלושת אלפי שנים שמתמטיקאים, מדענים ופילוסופים שואלים עצמם אם המתמטיקה היא תגלית, או המצאה. כמעט בכל תחום אחר של התרבות האנושית התשובה ברורה מאליה, עד שהשאלה כלל אינה עולה לדיון. הנה דוגמה שאולי תבהיר את הבעיה: כשאסטרונום רואה כוכב חדש דרך עדשת הטלסקופ, ברור לו שהוא "גילה" כוכב חדש- אבל הכוכב היה שם קודם, בדיוק כמו שיבשת אמריקה הייתה שם גם לפני שקולומבוס יצא להפלגה הגורלית שלו. מצד שני, כשאסף אמדורסקי כותב שיר על כוכב, ברור שהוא "המציא" את השיר הזה. השיר לא היה קיים עד שאסף אמדורסקי החליט לכתוב אותו. אבל מה לגבי המתמטיקה?

  מנחה: רן לוי

 • ארבעה דברים שלא ידעתם על הפסל 'דוד' של מיכאלנג'לו

  ההגדרה המודרנית של 'יצירת מופת' היא הרחבת המשמעות המקורית של הביטוי האנגלי. Masterpiece היא יצירה שנחשבת לעבודתו המוצלחת והמקורית ביותר של אמן כלשהו, יצירה שזכתה לשבחים רבים. הפסל המפורסם 'דוד' של האמן האיטלקי מיכאלנג'לו נחשב ליצירת אמן נפלאה שכזו. הנה מספר עובדות מרתקות על הפסל, שאולי לא הכרתם.

  מנחה: רן לוי

 • ניווט ימי

  עד לא מכבר, במונחים היסטוריים, היו המפות שבידיהם של ימאים וספנים - במיוחד מפות שתיארו אזורים גאוגרפים נרחבים - מאד לא מדויקות. הדרך הכמעט יחידה של הימאים לדעת היכן הם נמצאים במידה גבוהה של ביטחון הייתה על ידי זיהוי של ערים מוכרות, מפרצים, גבעות וכדומה. לעיתים, עם זאת, לא הייתה ברירה: מזג האוויר או זרמים חזקים אילצו את הימאים להתרחק מהחוף. במקרה כזה הסתמכו הימאים על שיטות ניווט בסיסיות ועתיקות יומין.

  מנחה: רן לוי

 • ההיסטוריה של הפודקאסטים

  המילה 'פודקאסט', הופיעה לראשונה רק בשנת 2004. המילה העברית, 'הסכת' נבחרה על ידי האקדמיה העברית ללשון רק בסוף דצמבר 2017! נדבר על הטכנולוגיות שאפשרו את יצירת המדיום החדש הזה, ועל האנשים העומדים מאחוריהן.

  מנחה: רן לוי

 • סיפור חייו של הסקסופון

  הסקסופון הוא אחד מכלי הנגינה האהובים בימינו, ואפשר למצוא את הצלילים הרכים שהוא מפיק ברבים מאלבומי המופת של הג'ז והרוק אנד רול. אבל לא תמיד היה הסקסופון כה אהוד. סיפורו של כלי הנגינה הזה הוא דוגמא לשמרנות שלעיתים אוחזת בעולם המוזיקה, וגם לאופן שבו משתנים טעמים מוזיקליים לאורך הדורות.

  מנחה: רן לוי

 • הדמייה רפואית חלק א

  כמהנדס, אני תמיד מביט על רופאים בחשדנות מסוימת. איך אפשר לקבל אבחנה על סמך כל כך מעט מידע? רופא צריך לתקן את המכונה המסובכת והמורכבת- הגוף האנושי- פחות או יותר רק על סמך הרעשים שהיא משמיעה - דהיינו תלונות החולה. שלא כטכנאי, אין לו אפשרות לפתוח, לפרק ולראות בעיניו את הבעיה. ואכן, עד תחילת המאה העשרים, ההזדמנות הראשונה של רופא לבדוק מה באמת התרחש בתוך גופו של החולה, הייתה רק אחרי שהפך להיות חולה-לשעבר.

  מנחה: רן לוי

 • הדמייה רפואית חלק ב

  קרני הרנטגן, עליהן דיברנו בחלק א, שולטות בעולם הרפואה ללא עוררין כבר למעלה ממאה שנים. בכל זאת, יש להן חסרונות- הברורה מביניהן היא הסכנה שבמינון יתר. MRI- Magnetic Resonance Imaging, 'דימות תהודה מגנטית', היא טכנולוגיה חדשנית שהולכת ותופסת את מקומה בבתי החולים. שמה המקורי של הטכנולוגיה היה NMR- Nuclear Magnetic Resonance, אבל למרות שאין כל קשר בין MRI לרדיואקטיביות, המילה Nuclear הושמטה מהשם המקורי כדי שלא להפחיד את החולים.

  מנחה: רן לוי

 • תולדות הרדמה, חלק א- מפטיש בראש ועד גז הצחוק

  עד לפני כמאה וחמישים שנים לערך, ניתוח היה חדשות רעות מאוד עבור החולה. כולם העדיפו להימנע מניתוח בכל מחיר ולנסות כל טיפול אפשרי אחר. במצבים שבהם הסכין הייתה הברירה היחידה, לאבותינו היו מגוון של שיטות ודרכים להתמודד עם כאבי הניתוח.

  מנחה: רן לוי

 • תולדות ההרדמה חלק ב- מהאתר ועד ימינו

  בפרק הקודם, דיברנו על שיטות ה"הרדמה" העתיקות ועל גילויו של גז הצחוק, שהסתבר שלא התאים כחומר הרדמה לניתוח. אך ניסוייו של הוראס וולס, למרות שהסתיימו בטרגדיה אותה תיארנו בפרק הקודם - בכל זאת התניעו מהפכה אדירה בתחום ההרדמה.

  מנחה: רן לוי

 • האם מטאוריטים הביאו את החיים לכדור הארץ?

  תיאורית ה'פנספרמיה' גורסת שמקורם של החיים על פני כדור הארץ הוא בחומרים אורגניים- יצורים חיים או מולקולות שמהוות את אבני הבניין לחיים- שהגיעו לכאן על גבי מטאוריטים או בדרכים דומות. נתייחס לשאלות שמעלה תיאוריית הפנספרמיה, החל מסבירות קיומם של חיים על כוכבים אחרים, דרך המסע שעליהם לעבור ועד ההתרסקות על כדור הארץ, ונציג תשובות אפשריות לשאלות אלו.

  מנחה: רן לוי

 • שבע נקודות ציון בדרך להמצאת הטרנזיסטור- חלק א

  רובנו מכירים את השם 'טרנזיסטור' בהקשר של 'רדיו טרנזיסטור'- אבל בעצם, טרנזיסטור הוא רכיב חשמלי זעיר שמהווה אבן בניין בכמעט כל המכשירים האלקטרוניים הקיימים: מחשב, טלפון, מקרר, מכונית, טלוויזיה- וגם, כמובן, במקלטי רדיו כמו ה'רדיו טרנזיסטור'. הטרנזיסטור הוא אבן בניין כה קריטית במעגלים אלקטרוניים בימינו, עד שרבים מכתירים אותו כ'המצאה החשובה ביותר במאה השנים האחרונות'.

  מנחה: רן לוי

 • שבע נקודות ציון בדרך להמצאת הטרנזיסטור- חלק ב

  בפרק שעבר סקרנו את התקדמות ההבנה המדעית במעגלים אלקטרוניים עד להמצאת שפופרת הוואקום. ההתקדמות המהירה בתחום נמשכת, ובתוך שנתיים בלבד חלה התפתחות נוספת בטכנולוגיית שפופרות הוואקום שדחקה עוד יותר את רגליהם של המוליכים למחצה.

  מנחה: רן לוי

 • ארבע שאלות ותשובות על תופעות ביולוגיות מעניינות

  רובנו מכירים מקרוב את התחושה הנוראית הזו, של בחילה וצורך להקיא. השם המקצועי של התופעה הזו הוא motion sickness, מחלת תנועה. והיא לא מתרחשת רק בים.

  מנחה: רן לוי

 • סופות אש

  רבים מאיתנו ודאי זוכרים את השריפה הגדולה בכרמל בשנת 2010 - אסון בו נספו ארבעים סוהרים ושוטרים, והאש כילתה שטחים עצומים. השריפה בכרמל לא הייתה שריפת יער שגרתית, כי אם 'סופת אש': אסון טבע בקנה מידה שונה לחלוטין. מהי 'סופת אש'?

  מנחה: רן לוי

 • שישה סיפורים שידגימו את חשיבותה של הסטטיסטיקה - חלק א

  הסטטיסטיקה היא אחד מהענפים הבודדים של המתמטיקה שיש להם השפעה ישירה גם על החיים היום-יומיים שלנו. העיתונים מלאים בסטטיסטיקה: מסקרי דעת קהל על נושאים אקטואליים, ועד סקרים מקדימים של בחירות. כל תרופה שאי פעם קניתם בבית מרקחת אושרה לשימוש רק לאחר ניסויים קליניים מקיפים שבהם שיחקה הסטטיסטיקה תפקיד מרכזי.

  מנחה: רן לוי

 • שישה סיפורים שידגימו את חשיבותה של הסטטיסטיקה - חלק ב

  כמו בחלק א, גם בפרק הזה נציג סיפורים המלמדים על החשיבות שבהבנת חוקי הסטטיסטיקה וההסתברות, שמשפיעות על חיינו בתחומים כה רבים.

  מנחה: רן לוי

 • חמש תכונות אנושיות בזכותן אנו יכולים לרוץ מרתון

  במשך זמן רב הניחו מרבית המדענים שהיכולת לרוץ אינה יותר מאשר 'בונוס' שזכינו בו כשלמדנו ללכת, תכונה שלא שיחקה תפקיד מרכזי באבולוציית האדם. מי שחוללו מהפכה בתפיסה זו היו הביולוגים פרופ' דניס ברמבל (Bramble) מאוניברסיטת יוטה, ופרופ' דניאל ליברמן (Lieberman) מהרווארד. הם ערכו ניתוח השוואתי של יכולות הריצה בין בני אדם ובין בעלי חיים אשר גופם מותאם באופן מובהק לריצה כגון סוסים וכלבים.

  מנחה: רן לוי

 • על הקשר בין מחפשי אוצרות וארכיאולוגים

  האם מחפשי האוצרות, אותם חובבים נלהבים שמשקיעים מזמנם ומכספם כדי לאתר מטמונים חבויים – הם הסיוט הגרוע ביותר של הארכיאולוגים? האם מחפשי האוצרות שודדים לא רק זהב, אלא גם את העבר שלנו?

  מנחה: רן לוי

 • על 'משבר התוכנה', ושלושה פתרונות אפשריים לו

  אם בשנות הארבעים מחשבים נדרשו לפתור משוואות מתמטיות, בשנות השישים והשבעים הם כבר היו חלק בלתי נפרד מעולם העסקים והשתמשו בהם לצרכים מגוונים יותר, מחישובי שכר ועד למשחקים. אבל על אף כל ההתפתחויות החיוביות בעולם התכנה, נותר קושי בסיסי ומתמשך לכתוב תכנות מורכבות שיהיו נקיות משגיאות.

  מנחה: רן לוי

 • קרינה רדיואקטיבית חלק א- על גילויה ותכונותיה

  קרינה רדיואקטיבית במינונים מדודים משמשת בתחום הרפואה להדמיה וטיפול במחלות שונות. מנגד, חשיפה לקרינה רדיואקטיבית בצורה בלתי מבוקרת יכולה להיות מאוד מסוכנת. כיצד נתגלתה הקרינה רדיואקטיבית?

  מנחה: רן לוי

 • קרינה רדיואקטיבית חלק ב- מחלת קרינה

  בפרק הקודם סיפרנו על מחקריהם של מארי ופייר קירי בחומרים רדיואקטיביים. פייר קירי נהרג לפני שהספיק להיתקל בהשפעותיה המזיקות של הקרינה, אך מארי קירי חשה בהן היטב, אם כי לא ידעה מה הסיבה האמתית להן. היא סבלה מדלקות חמורות בכליות, וקטרקט בשתי העיניים- ונפטרה לבסוף כתוצאה מאנמיה בשנת 1934. מחברות המעבדה שלה עדיין פולטות קרינה רדיואקטיבית מסוכנת, וחוקרים שמעוניינים לעיין בהם חייבים לעטות על עצמם ציוד מגן מיוחד.

  מנחה: רן לוי

 • ההיסטוריה של הקירור

  כמעט כולם אוהבים גלידה, והתשוקה למעדן הקפוא הזה אינה תופעה חדשה. גם המוסלמים במדבריות של המזרח התיכון נהנו מקינוחים דומים, אך איך התפתח הקירור, מבתי הקרח בהם אחסנו קרח ושלג לימות הקיץ בפרס שלפני 2000 שנה ועד למקרר הביתי

  מנחה: רן לוי

 • ארבעה דברים שאולי לא ידעתם על הים התיכון

  הים התיכון היה ה'תפאורה' הקבועה לחלק גדול מההיסטוריה האנושית. תרבויות רבות נולדו, שגשגו וגוועו לחופיו. מלכים וקיסרים שילחו ציים וצבאות על גליו. וודאי ביקרתם בחופי הים התיכון פעמים רבות, אך האם אתם באמת מכירים אותו?

  מנחה: רן לוי

 • שלוש נקודות ציון היסטוריות בדרך אל גורדי השחקים

  הפעם נרים את מבטנו גבוה, ועוד יותר גבוה: מה הופך בניין ל"גורד שחקים"? כיצד מתכננים ובונים גורדי שחקים, ובאלו אתגרים צפויים ובלתי-צפויים נתקלים האדריכלים והמהנדסים שבונים אותם?

  מנחה: רן לוי

 • שלש נקודות ציון בדרך להמצאת הכסף המודרני

  מסחר הוא אחת הפעילויות האנושיות הוותיקות ביותר, וכלכלות פרימיטיביות רבות היו מבוססות על בארטר, או סחר-חליפין. אבל סחר-חליפין הוא לא יעיל. צריך להתגבר על קשיים לא מעטים כדי לממש אותו. שני הצדדים צריכים לרצות בדיוק את אותה הסחורה שיש לצד השני, ובדיוק באותו הזמן, ורוב הזמן, זה פשוט לא עובד.

  מנחה: רן לוי

 • שלוש המצאות נפלאות ואיומות של הכימאי פריץ הבר

  הכימאי פריץ הבר ראוי, על פי כל אמת מידה של תגליות מדעיות, להיכלל ברשימת המדענים היהודים המבריקים והמוכרים בהיסטוריה. התהליך הכימי שהגה נחשב בעיני רבים להמצאה הגדולה ביותר של המאה העשרים. בפועל, עם זאת, איננו מרבים להתגאות בפריץ הבר. לכמה מתגליותיו של הכימאי היו השלכות איומות שהביאו למות עשרות מיליוני בני אדם.

  מנחה: רן לוי

 • ההיסטוריה של האנטיביוטיקה- חלק א

  אנטיביוטיקה היא חומר שמיוצר על ידי ייצור חי אחד כדי לחסל ייצור חי אחר. המילה 'אנטיביוטיקה' היא חיבור של המילים היווניות 'אנטי' (נגד) ו'ביוס' (חיים). מאיפה הגיעה האנטיביוטיקה? מתי התחיל עולם הרפואה לעשות בה שימוש? והאם לאנטיביוטיקה יש תאריך תפוגה?

  מנחה: רן לוי

 • ההיסטוריה של האנטיביוטיקה- חלק ב

  מלחמת העולם השנייה הייתה בעיצומה, וכל מי ששמע על הפניצילין הבין מיד שהתרופה החדשנית יכולה להיות המפתח לניצחון במלחמה כולה- שהרי רובם הגדול של ההרוגים במלחמת העולם הראשונה, למשל, נפטרו מזיהומים ומדלקות שהתפתחו כתוצאה מהפציעות שספגו, ולא מהפציעות עצמן. הממשל האמריקני היה מוכן להשקיע כל סכום כסף שיידרש כדי לזרז את ייצור הפניצילין, ומספר חברות החלו לעבוד עליו במקביל.

  מנחה: רן לוי

 • ארבעה ממציאים שתרמו למהפכת הצילום הדיגיטלי

  במשך למעלה ממאה שנה שלט ביד רמה הפילם על עולם הצילום. עבור דורות של צלמים מקצוענים וחובבים כאחד, הכנסת הפילם לתוך המצלמה ופיתוח התמונות בחנות או בחדר חושך היו חלק בלתי נפרד מתהליך הצילום. באחת מהמהפכות הגדולות והדרמטיות שידע עולם הטכנולוגיה מעודו, ובעשר שנים בלבד, נעלם הפילם כמעט לחלוטין ממדפי החנויות

  מנחה: רן לוי

 • ארבעה דברים שלא ידעתם על הרכבת התחתית

  הרכבת התחתית היא אחד המאפיינים הבולטים של מטרופולין מודרני מערבי. הבריטים גאים מאוד ב'טיוב' שלהם, הצרפתים מקשטים את ה'מטרו' של פריס ביצירות אמנות שלא היו מביישות את הלובר, ואנחנו… מחכים בקוצר רוח לרכבת הקלה בתל אביב.

  מנחה: רן לוי

 • שלושה סיפורים בדרך להמצאת הסוללה

  פרופ' פיטר ואן מושנברוק (Musschenbroek) היה מדען הולנדי שלימד ועבד באוניברסיטת ליידן. הדיעה הרווחת באותה התקופה הייתה כי חשמל הוא סוג של נוזל בלתי נראה הזורם במתכת- וואן מושנברוק החליט לנסות ולאגור אותו בתוך צנצנת מלאה במים. הוא חיבר צנצנת זכוכית כזו למכונת חשמל סטטי למשך מספר דקות, וכשאחז בחוט המתכת כדי לשלוף אותו מתוך הצנצנת קיבל שוק חשמלי חזק. כאשר התאושש מההלם החשמלי שחטף, מיהר ואן מושנברוק לפרסם את כלי הקיבול שיצר, שזכה לשם 'צנצנת ליידן'.

  מנחה: רן לוי

 • שלוש חלליות שהגיעו לנוגה - ואחת שלא

  בשנות החמישים והשישים, כוכב הלכת נוגה עמד במוקד התעניינותם של האסטרונומים. פניו היו מכוסות בשכבה תמידית של עננים אשר הסתירו את פני השטח, ואיש לא ידע לומר מה נמצא מתחתם. המסתורין שאפף את נוגה היה אחד הסיבות לכך שגם האמריקנים וגם הרוסים החליטו לשלוח אליו את חלליות המחקר הראשונות שלהם, בשנות השישים. כמו בכל מה שנוגע לתכנית החלל, גם כאן הייתה תחרות עזה בין שתי המעצמות.

  מנחה: רן לוי

 • שלוש תוכניות שאפתניות להארצת מאדים

  'הארצה' (Terraforming, באנגלית) היא שינוי כוכב לכת או ירח כלשהו, במטרה שייווצרו עליו תנאים דומים יותר לאלה שבכדור הארץ שיאפשרו ליישב עליו בני אדם ביום מן הימים. המוטיבציה שביסוד רעיון ההארצה היא יצירת 'עותק גיבוי' למין האנושי. האם הארצה של כוכב הלכת מאדים והתיישבות בו היא רעיון שניתן ליישם?

  מנחה: רן לוי

 • ארבע דוגמאות ל'שיפוץ ההיסטוריה' באמצעות עיבוד של תמונות

  אחד התחומים שזכה לפריחה אדירה בעקבות עלייתה לגדולה של המצלמה הדיגיטלית, הוא עיבוד התמונה הממוחשב. הקלות שבה ניתן להעביר למחשב כל תמונה שניות לאחר שצולמה, הביאה לכך שעיבוד התמונה – מתיקון קל של צבעים והסרת רעשים ועד מחיקה והוספה של עצמים לתמונה המקורית – הפך להיות חלק כמעט בלתי נפרד מתהליך הצילום, ממש כפי שהפיתוח בחדר חושך היה חלק מתהליך הצילום בפילם.

  מנחה: רן לוי

 • ארבעה שלבים בדרך אל הטלפון הנייד

  הטלפון הנייד הראשון נכנס לשימוש בסביבות 1945, והוא הותקן במכוניות. המשדר והמקלט היו כה גדולים וזללני אנרגיה, עד שתפסו את מרבית המקום בתא המטען של הרכב וניתן היה לשוחח בטלפון הנייד רק כשמנוע המכונית היה מונע – וגם אז הפנסים הקדמיים התעמעמו באופן בולט… אך למעשה, חסרונם המהותי ביותר של הטלפונים ברכבים היה מספר המשתמשים המועט שיכלו לעשות לשוחח בכל רגע נתון.

  מנחה: רן לוי

 • גילויים מדהימים בגנטיקה חלק א- שעונים מולקולריים

  ההמוגלובין קיים לא רק בבני אדם, כי אם גם ביונקים אחרים כדוגמת קופים וסוסים. בכל המקרים מדובר על אותו החלבון, ברמה העקרונית – אבל פה ושם ישנם הבדלים זעירים: שינויים קטנים במבנה החלבון שאופייניים למין אחד אך לא למין אחר. שינויים אלה נוצרים בעקבות מוטציות אקראיות בדנ"א של בעל החיים: הגנים בדנ"א הם התכנית- המתכון, אם תרצו- שעל פי מייצר התא את החלבונים, ושינוי קטן בדנ"א עשוי לגרום לשינוי גם בחלבון. אם המוטציה מתרחשת בדנ"א של תאי הזרע או הביצית- היא תעבור גם אל הדור הבא, וכך במרוצת מיליוני שנים יצטברו עוד ועוד שינויים בחלבון. מחקרו של אמיל צוקרקנדל (Zuckerkandl), ביולוג מוכשר, התמקד בזיהוי אותם הבדלים ושינויים בחלבון ההמוגלובין בין המינים השונים.

  מנחה: רן לוי

 • גילויים מדהימים בגנטיקה חלק ב- חווה מאפריקה

  בפרק הקודם סקרנו את השימוש במולקולות שונות, ביניהן מולקולת ה-DNA, כ"שעונים מולקולריים". כעת נראה כיצד שיטה זו חשפה בפנינו גילויים חדשים ומפתיעים.

  מנחה: רן לוי

 • מי בכלל צריך אוזן ביונית? על שתל השבלול

  יש מי שמכנים אותו 'נס רפואי': שתל העוקף את מנגנוני האוזן, מזריק את הצלילים והקולות היישר אל העצב ובכך הופך אדם חירש לאדם שומע. מדע בידיוני של ממש…הבה נתאר את ההיסטוריה של שתל השבלול (Cochlear Implant).

  מנחה: רן לוי

 • בשר מלאכותי

  בעוד טכנולוגיות אחרות מתפתחות בצעדי ענק, היכולת שלנו ליצר מזון חדש השתפרה בעשרות השנים האחרונות במידה מזערית מאד. האם סוף סוף קרב היום בו נוכל לגדל מזון במעבדה?

  מנחה: רן לוי

 • ההיסטוריה של עזרי החישוב

  אמנם מחשבון הכיס האלקטרוני הוא המצאה מודרנית למדי, אך בני אדם נעזרו במכשירים שונים ומשונים כדי לבצע חישובים כבר מאז שחר ימי ההיסטוריה.

  מנחה: רן לוי

 • מהם ה'קווארקים'?

  בשנות השלושים של המאה העשרים האמינו הפיזיקאים כי יש בידיהם תמונה ברורה ומושלמת למדי של מבנה האטום ושל אבני הבניין היסודיות של הטבע. הפרוטון, הניוטרון והאלקטרון הסבירו היטב תופעות פיזיקליות וכימיות רבות. אך כשפיתח ארנסט לורנס את מאיץ החלקיקים פורץ-הדרך שלו, הופתעו המדענים לגלות שטף של מאות חלקיקים חדשים ובלתי צפויים שהתעופפו לכל עבר בכל ניסוי: קווארקים.

  מנחה: רן לוי

 • שלוש דרכים שבהן משפיעה נפילה חופשית על בני האדם

  'נפילה חופשית' היא תחושת העדר כוח-המשיכה שנוצרת כשאנחנו נופלים בתאוצה השווה לתאוצת כוח המשיכה שמפעיל עלינו כדור הארץ. כמעט כולנו חווינו, בהזדמנות זו אחרת, מצב של 'נפילה חופשית': למשל, בזמן קפיצה למים ממקפצה גבוהה או בנסיעה ברכבת הרים. תופעות רבות- מהתנהגות של בעלי חיים וצמחים ועד תהליכים כימיים- מתרחשות באופן שונה לחלוטין בתנאי נפילה חופשית מאשר בכוח משיכה רגיל. למשל, ניסויים שנעשו בלווינים וחלליות הראו שלהעדר כוח משיכה יש השפעה שלילית על סוגי צמחים רבים. הצמח מצליח לנבוט ולגדול, אך מערכת הרבייה שלו מפסיקה לתפקד: הוא אינו מסוגל ליצור פרחים וזרעים.

  מנחה: רן לוי

 • שלושה עקרונות חשובים של הפסיכואנליזה

  הפסיכואנליזה צמחה משיתוף פעולה בין זיגמונד פרויד וחברו, נוירולוג בשם ג'וזף ברויאר. לברויאר הייתה מטופלת בשם ברתה פפנהיים שסבלה ממה שכונה אז 'היסטריה נשית.' אחד התסמינים של ברתה היה סירובה לשתות מים מכוס: את הנוזלים שהייתה צריכה יכלה לקבל רק מאכילת פרות עשירים במים, כמו מלון. במהלך שיחה ביניהם, היא סיפרה לו על אירוע טראומתי שגרם לה להתרחק מכוסות מים. זו הייתה שיחה רגשית וחושפנית מאד, אך בסיומה היא הושיטה את ידה – ולגמה מכוס שהייתה על השולחן. כשסיפר על כך ברויאר לחברו פרויד, הם הבינו שבמקרים מסוימים השיחה עם המטופל בפני עצמה עשויה להוות טיפול יעיל עבור בעיה נפשית. זהו הרעיון שבסיס הפסיכואנליזה

  מנחה: רן לוי

 • אירועים חשובים בקורותיה של תחנת החלל מיר- חלק א

  מאז שנות החמישים של המאה העשרים התחרו ברית המועצות וארצות הברית זו בזו במה שכונה 'מירוץ החלל': כל אחת מהמעצמות ניסתה להוכיח את עליונותה הטכנולוגית, המוסרית והכלכלית באמצעות הישגיה בחקר החלל. נחיתתה המוצלחת על אדמת הירח של אפולו 11 ביולי, 1969, הייתה הישג חשוב לארצות הברית. כדי להחזיר חלק מהיוקרה שאבדה, החליטו הרוסים להקים תחנת חלל. תחנת חלל היא מעין 'מבנה חצי-קבוע', המאפשר שהייה ארוכה יותר בחלל מאשר חללית כמו אפולו או אפילו מעבורת חלל.

  מנחה: רן לוי

 • אירועים חשובים בקורותיה של תחנת החלל מיר- חלק ב

  את הפרק הקודם סיימנו בסיפור השריפה הגדולה שהתרחשה במיר. בעקבות תחקיר מקיף אודות האירוע, הוכנסו נהלי בטיחות ואבטחת איכות במפעל ייצור גנרטור החמצן, ובנאס"א קיוו שבכך נסתיימו צרותיה של מיר. הם טעו.

  מנחה: רן לוי

 • איך התחילו בני האדם ללכת על שתיים?

  הליכה זקופה היא אחד המאפיינים הברורים של בני האדם, המפרידים אותנו משאר בעלי החיים בטבע. היא משחררת את ידינו להחזיק ולהשתמש בכלים, ובכך אפשרה לנו להיות מי שהננו. כיצד התפתחה ההליכה על שתי רגליים אצל בני האדם?

  מנחה: רן לוי

 • ארבעה דברים שלא ידעתם על מאיצי חלקיקים

  הניסיון לפענח את מבנה החומר החל עוד בימי יוון העתיקה, אך הגיע לשיאו בעשורים הראשונים של המאה העשרים. בעזרת טכנולוגיות מתקדמות לאותה התקופה כגון חשמל, מגנטיות ורדיואקטיביות הצליחו חוקרים כמו ג'י ג'י תומסון וארנסט רותרפורד לחשוף את מבנה הפנימי של האטום, ופיזיקאים תאורטיים כנילס בוהר ניסחו כללים מתמטיים ששולטים בהתנהגותם של החלקיקים המרכיבים אותו. גרעין האטום מורכב מפרוטונים בעלי מטען חשמלי חיובי וניוטרונים חסרי מטען. את הגרעין מקיפים אלקטרונים בעלי מטען חשמלי שלילי, המסודרים בשכבות בדומה לקליפות בצל. מבנה עקרוני זה, לצד העקרונות והחוקים שהתוותה תורת הקוונטים, הסבירו בהצלחה תופעות כימיות ופיזיקליות רבות ומגוונות. אחד הכלים המאפשרים לחקור מבנה האטום והכוחות בפועלים בו, הוא "מאיץ חלקיקים".

  מנחה: רן לוי