מועדפים

טבע האדם

פודקאסט תחקירים שעוקב אחרי היבטים שונים בהתנהגות האנושית ומתחקה אחר המקורות שלה - האבולוציוניים, הנסתרים והבלתי נראים. בכל פרק נצא לחקור היבט אחר של ההתנהגות האנושית, דרך שיחות עם חוקרים, מומחים ועם אנשים שסיפור חייהם עוזר להבין עוד על טבע האדם.

מנחה: ענת קורול

 • לחיות בלי זיכרון

  עומר לא זוכר איך נראה היום הראשון שלו בכיתה א', איפה חגג בר מצווה, מה הוא אכל בבוקר ומה הוא הכי אוהב לעשות. הוא גם לא זוכר מה יש לו, שגורם לו לשכוח את כל הדברים האלה. אבל לא רק בעומר הזיכרון מתעתע, כל אחד מאיתנו, לא זוכר את המציאות כמו שהיא באמת, אלא רק כמו שהמוח שלנו רוצה.

  מנחה: ענת קורול. משתתפים: אלעד רוסט, עומר (שם בדוי), ד"ר שגב ברק, פרופ' יונתן גושן

 • לכולם פנים דומות

  מכירים את זה שאתם פוגשים מישהו, ו-5 דקות אחרי הפגישה לגמרי שוכחים את השם שלו? אז תארו לעצמכם חיים שבהם לא רק השם נמחק מהזיכרון, אלא גם הפרצוף. וכשבפעם הבאה שתפגשו את אותו אדם ברחוב, והוא יפנה אליכם ב'היי', לא יהיה לכם שום מושג מי זה, והאם אי פעם פגשתם אותו. אז ככה נראים החיים של השחקנית גילת אנקורי.

  מנחה: ענת קורול. משתתפים: גילת אנקורי, מייקל גרינספן, פרופ' גלית יובל, ליאור רוטשטיין, יעל קמחי

 • האישה שראתה את האור בקצה

  האפשרות לעבור בין החיים למוות, ואז חזרה לחיים עצמם - פשוטה היום מאי פעם! או לפחות, יש כמה אנשים שממש מנסים להוכיח את זה, ואפילו מגייסים לטובתם את המדע. איך זה להיות בעולם הבא, ולמה כל כך חשוב לנו להאמין שבאמת קיים עולם כזה?

  מנחה: ענת קורול משתתפים: פינקי, יעל דורון, ד"ר מקולינסר

 • הסיפור המופלא של סוז

  'מזל טוב! יש לכם בן'. זה מה שאמרו להורים של סוז בלידה. וקצת אחר כך אמרו להם 'מזל טוב, הבן שלכם הוא בעצם גם בת!'. ומאז סוז מנסה לענות על השאלה הזו לבד. כמה שעות טיסה מכאן נמצאת גם איילה, שהחליטה שכל הרעיון הזה של קביעת מגדר עבור הילדים לא נשמע לה הגיוני, ושאת הילדים שלה, היא תגדל אחרת.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: סוז, איילה לוינגר, תומר שכנר, דפנה יואל

 • לראות אנשים סגולים

  מה אם נגיד לכם שאפשר לשמוע צבע אדום? וגם לשמוע את המרחק בינינו לבין המחשב, או העץ, או הזבוב שמולנו. בפרק הקרוב, נשמע אנשים ששומעים מראות, רואים צלילים, וגם את אלו שחוקרים את כל העסק הזה. יש מצב שתגלו שגם לכם יש לפחות אחת מהיכולות האלה.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: ד"ר יוסי יובל, גלית אגמון, גלית בוקס, תום כהן, ד"ר לילך עקיבא כבירי

 • להסתכל לפחד בעיניים

  הפחד חשוב להישרדות שלנו - בלעדיו היינו נופלים מצוקים, חוטפים הרעלה או נטרפים על ידי אריה. אבל, הפחד יכול להפוך להפרעה נפשית שמשתקת אותנו. בין אם היא גורמת לנו לא לצאת מהבית מחשש להיעקץ מיתוש, או לא להצליח לעבוד ולישון, מחשש מחבל או מאסון מתקרב. וזה בדיוק מה שקרה לאנה ולדרור.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: ניר רוזנבלום תומר שכנר

 • האיש שלא היה מודע לצד שמאל

  כשיורם אוכל ארוחת צהריים, הוא אוכל רק את החצי הימני שלה, כי הוא לא יודע שיש גם צד שמאלי. כשיורם הולך ברחוב, הוא נתקל בפנס תאורה שנמצא משמאל אליו, פשוט כי הוא לא רואה את כל הצד השמאלי של העולם, והוא חי ככה, במציאות חצויה, כבר 43 שנים.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: ליעד מודריק, אופיר כץ, יורם עשת, ניב אידלמן

 • לאמא באהבה

  "מרגע שנולד לך ילד, אתה לא אותו בן אדם". משפט כל כך שגור, אבל מה הוא באמת אומר? בפרק הקרוב נשוחח על השינויים שעובר המוח שלנו בשביל שנוכל לגדל ילד, על גידול ילדים במשפחות חד-מיניות, וגם נפגוש את מאיה, שמסתכלת על כל הקסם הזה של הורות, באופן אחר לגמרי.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: רות פלדמן, ירון ואופיר הרן-דוידוב

 • איזה ריח יש למשיכה

  והפעם אתם עומדים למצוא את הזיווג המושלם! והכל הודות לחוש הריח שלכם. אל תודו לנו, תודו לאבולוציה. וגם - תארו לעצמכם איך זה מרגיש לחיות כאדם בוגר בעולם שלנו, מבלי להבין בכלל על מה כולם מדברים כשהם מרגישים "משיכה''.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: יעל, ורד, איילת וייסמן, קובי סניץ, כינרת וויסלר, שלמה ויוטה רוזן, נועם גורדון

 • כולנו מכורים

  דוד תמיד היה בטוח שעד החתונה זה יעבור. מה יעבור? ההתמכרות שלו למין. אבל היא המשיכה גם הרבה אחרי, עד שהוא הסכים להודות שהוא מכור והתחיל להתמודד. היום הוא כבר לא מכור, אבל המוח שלו כן, כי התמכרות משאירה את חותמה על המוח ומשם אין כבר דרך חזרה.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: דויד (שם בדוי), יונתן קופצ'יק, יניב אפרתי

 • ללמוד את לוח הכפל בגיל 21

  מה קורה כשיום אחד בגיל 21 את חוטפת שבץ? לנויה זה קרה, ובעקבות השבץ היא איבדה יכולת שהייתה לה מגיל קטן. אז, היא יצאה למסע לנסות ולהשיב אותה.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: דניאל פורקוש, ד"ר עידית גוטמן, נויה (שם בדוי), ד"ר שרון נפרסטק, ד"ר ירדן גליקסמן

 • משחקי מח

  לפני יותר מ-200 שנים, כשגילו את תחושת הפנטום, אמרו שהיא ההוכחה לקיומה של הנפש. אבל אנחנו באים לומר שהיא אולי הוכחה לקיומו של המוח האנושי, שכל הזמן מנסה לתעתע בנו, ואנחנו הולכים שבי אחריו. הוא גורם לנו לראות, לחשוב, ולשמוע - דברים שממש לא קיימים במציאות.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: ד"ר חגי אמיר, אודי גליק, דודי שמר, ד"ר עמוס אריאלי, דודו גרינברג, דני קורן

 • האיש שאהב את כולם

  איך הקשר שלנו עם אחרים מגדיר את מי שאנחנו? מה עדיף, להיות חשדן וזהיר או לתת אמון מלא בכל אדם? רובנו בוחרים להתנהג איפה-שהוא באמצע. אבל יש כאלו שלא יכולים - צח נולד עם תסמונת נדירה שגורמת לו בין היתר לאהוב ולהאמין כל בן אדם שהוא פוגש, ולא להסתכל על העולם דרך סטריאוטיפים, ואילו אבשי ובר מאסו כל כך בחיים החברתיים שבחרו ללכת להתבודד להם בחווה בהרים.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: פרופ' סימון שמאי צורי, משפחת יערן, גל (שם בדוי), אלגרה מאני, צח מאני, ד"ר גיל דיזנדרוק

 • לשרוד בכח

  מתי בפעם האחרונה התפוצצתם על מישהו? הרגשתם מותקפים והתחלתם לצרוח ולהשתולל באופן שלא הכרתם? מה שעשיתם אז, היה להיזכר באבות הקדמונים והחייתים שלכם, ולפעול כמוהם. ואז נרגעתם. אבל לא כולם כמוכם, יש אנשים שאלימות היא דרך החיים שלהם, היא קו המחשבה שלהם. איך זה מרגיש להיות בתוך הראש של רוצח?

  מנחה: ענת קורול משתתפים: דנה דימנט, ענר גוברין, פרופ' דני הופיין, ד"ר רונית פלד לסקוב, מאיר

 • 36 שעות ללא שינה

  כל אחד מאיתנו מגיע למסקנה הזאת מתי-שהוא - שינה היא דבר מצוין. בשביל להבין עד כמה, גרמנו לענת להישאר ערה במשך 36 במהלכן היא גם שוחחה עם חולת נרקולפסיה על הגבול הדק בין שינה, ערות וחלום.

  מנחה: ענת קורול משתתפים: ד"ר אבי שדה, מייקל קלה