מועדפים

שוות להכיר

הסדרה תציג 15 נשים שעשו משהו יוצא דופן, בין השאר בתקופות בהן החברה הגברית ציפתה מנשים לטפל במשק הבית ובילדים בלבד. פעמים רבות קורותיהן של נשים אינן מסופרות והקהל הרחב מכיר רק את סיפוריהם של הגברים שפעלו איתן.

 • הנרייטה סאלד

  הנרייטה סאלד היא אחת הדמויות המרכזיות המזוהות עם פעילות ציבורית נשית במאה ה-20. אישה שאפתנית, אוטודידקטית ויזמת, שידעה לחלום בגדול, ועבדה קשה כדי להשיג את מטרותיה. סאלד ייסדה את "ההסתדרות הציונית הדסה" שהייתה תחילתה של מערכת הבריאות בישראל, עוד טרם קוּם המדינה. נוסף על כך, סאלד ניהלה את "עליית הנוער", ובֿניהולה עלו לארץ ישראל עשרות אלפי צעירים יהודים מרחבי העולם.

  מנחה: רוני קורן.

 • רוזה פארקס

  רוזה פארקס הייתה אפרו-אמריקאית, פעילה בתנועה האמריקאית לזכויות האזרח ולוחמת שוויון. המעשה המפורסם ביותר שלה, עליו אולי שמעתן, הוא סירובה לפנות את כיסאה באוטובוס לאדם לבן. הסירוב העיקש הוביל למעצרה, שבעזרתו של מרטין לותר קינג, הצית את חרם האוטובוסים של מונטגומרי. בעקבות החרם ביטלה חברת האוטובוסים הציבורית את מדיניות ההפרדה הגזעית שלה. אבל יותר מכך – בית המשפט האמריקאי הכריז כי ההפרדה הגזעית מנוגדת לחוקה האמריקאית. לכן רוזה פארקס היא אישה ששווה להכיר

  מנחה: רוני קורן.

 • הלן ברוק טאוסיג

  הלן ברוק טאוסיג הייתה קרדיולוגית אמריקאית. היא המייסדת של תחום הקרדיולוגיה הפדיאטרית והרופאה שפיתחה את הרעיון שהוביל לניתוח פורץ דרך ל"תינוקות כחולים"- הנולדים עם מום לבבי בשם "טטרלוגיית פאלוט". טאוסיג הטביעה חותם כשסללה דרך לחיים עבור רבבות תינוקות בעולם - שבלעדי התגליות שלה לא היו זוכים להתבגר ולחיות חיים שלמים.

  מנחה: רוני קורן.

 • מרגרט תאצ'ר

  מרגרט תאצ'ר היא האישה הראשונה שנבחרה לתפקיד ראשת ממשלה באירופה. היא כיהנה כראשת ממשלת בריטניה במשך כמעט 12 שנים. למרות, או אולי בגלל, שהייתה אישה, תאצ'ר נתפסה כמנהיגה קשוחה, חדה ובלתי מתפשרת, והייתה ידועה בָכינוי "אשת הברזל" (The Iron lady).

 • מארי קירי

  מארי קירי הייתה מדענית מחוננת, פורצת דרך וצנועה במיוחד. היא מפורסמת בעיקר בזכות היותה חלוצה בתחום הרדיואקטיביות. קירי היא האישה הראשונה שזכתה בפרס נובּל, והאדם היחיד עד היום שזכה בשני פרסי נובּל, בתחומים מדעיים שונים- כּימיה ופיזיקה. ולכן מארי קירי היא אישה ששווה להכיר.

  מנחה: רוני קורן.

 • בילי ג'ין קינג

  בילי ג'ין קינג היא טניסאית אמריקאית שזכתה בווימבלדון, תחרות הטניס היוּקרתית בעולם, במספר שיא של 20 זכיות. מלבד היותה שחקנית טניס מעולה, קינג ניצלה את הפרסום שזכתה לו כדי לקדם אג'נדה פמיניסטית שבה האמינה בכל לבה. היא נאבקה על חלוקה שוויונית של כספי הזכיות בין גברים לנשים, ויש לה חלק גדול בהפיכת טניס הנשים לפופולרי ולאהוב כפי שהוא היום. קינג היא הספורטאית המפורסמת הראשונה שהייתה ידועה כלסבית מחוץ לארון.

  מנחה: רוני קורן.

 • רוזלינד פרנקלין

  רוזלינד פרנקלין הייתה כּימאית אנגליה וּקריסטלוגרפית - מפענחת מבנה של גבישים. היא תרמה רבות לגילוי המבנה המולקולרי של הדנ"א (DNA), של נגיפים, פחם, גרפיט ועוד. פרנקלין הייתה חלוצה בשימוש בטכניקת "השתברות קרני רנטגן", המאפשרת לצלם מולקולות שאי אפשר לראות בעין אנושית, וכך לקבל תמונה של המבנה שלהן. אף על פי שעבודותיה על פחם ועל נגיפים זכו להערכה עוד בחייה, תרומתה לגילוי מבנה הדנ"א הוכרה רק לאחר מותה, וגם אז, יש שיגידו, לא מספיק.

  מנחה: רוני קורן.

 • גולדה מאיר

  גולדה מאיר כיהנה בתפקידים רבים בהנהגת המוסדות הציוניים לפני קום המדינה. לאחר קוּם המדינה הייתה גולדה מאיר ראשת ממשלת ישראל הרביעית, והנהיגה את ישראל בִתקופת מלחמת ההתשה וּבמלחמת יום כיפור. גולדה מאיר היא דמות שנויה במחלוקת וגם על זה נדבר. גולדה מאיר, הייתה האישה הראשונה, והיחידה עד היום, שכיהנה כראשת ממשלה בישראל.

  מנחה: רוני קורן.

 • פיי ולדון

  פיי ולדון היא סופרת וּמחזאית אנגלייה מוכשרת, שיצירותיה זכו לתהודה רבה. כפמיניסטית הֶרבתה ולדון לתאר בעבודותיה השונות כיצד המבנה הפטריארכלי של החברה הבריטית מֶביא את הנשים המודרניות למצבים מתסכלים המדכאים את אישיותן. על ידי כתיבתה המרתקת ולדון מצליחה להעלות את מצבן של נשים בעולם המודרני לשיח וּלסדר היום הציבורי.

  רוני קורן

 • מרסל ניניו

  ניניו הייתה חברה בִיחידה 131, חוליית ריגול יהודית במצרים שהופעלה על ידי המודיעין הצבאי הישרֶאלי. לאחר שחברי החוליה נתפּסו, נודעה הפרשה בשם "עסק הביש". ניניו סיכנה את חייה בָפעילות החשאית למען מדינת ישראל, וּלאחר חשיפת הרשת הייתה אסירה בָכּלא בקהיר במשך 14 שנה. גם אחרי שחזרה לארץ נשמרה פעילות רשת הריגול בסוד במשך שנים, ורבים לא הִכירו את פועלה. מרסל ניניו היא אישה ששווה להכיר.

  מנחה: רוני קורן.

 • עדה יונת

  פרופסור עדה יונת היא חוקרת ישראלית, כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009. הפרס הוענק לה על פענוח מבנהו ופעולתו של "הריבוזום" - אברון קטנטן שאחראי על יצירת חלבונים בתא החי. על המחקר שזיכה אותה בנובל היא החלה לעבוד כשהייתה מדענית צעירה, בשנות ה-70. בקהילה המדעית אמרו שאין לה שום סיכוי להצליח, אבל יונת לא נכנעה! עדה יונת, היא אישה ששווה להכיר.

  מנחה: רוני קורן.

 • לאה גולדברג

  לאה גולדברג הייתה משוררת, סופרת, מתרגמת, מבקרת וחוקרת ספרות, עיתונאית, ציירת ומבקרת תרבות. היא הייתה יוצרת מוכשרת, שבשל מחלת הנפש במשפחתה, פחדה כל חייה "להשתגע". גולדברג היא אחת המשוררות המולחנות ביותר בזמר העברי, ורבות מיצירותיה נלמדות בבתי הספר, והפכו לחלק בלתי נפרד מההוויה הישראלית. בשנת 1970 היא זכתה בפרס ישראל לסִפרות. לאה גולדברג, היא אישה ששווה להכיר.

  מנחה: רוני קורן.

 • חנה רובינא

  חנה רובֿינא, "הגברת הראשונה של התאטרון העברי", הייתה שחקנית בעלת כריזמה וְנוכחות יוצאת דופן. רובינא נמנתה עם שלושת המייסדים של תאטרון "הבימה במוסקבה - התאטרון העברי המקצועי הראשון, אשר לאחר קוֹם המדינה היה לָתאטרון הלאומי של ישראל. אישיותה הדרמטית של רובינא והחיים הסוערים שניהלה הפכו אותה לאייקון תרבותי. רובינא היא כלת פרס ישראל לתאטרון וְאבירת מסדר האֹמְנויות והסִפרות של צָרְפת. חנה רובֿינא היא אישה ששווה להכיר.

  מנחה: רוני קורן.

 • מיה האם

  מיה האם נחשבת בעיני רבים כשחקנית הכדורגל הטובה בכל הזמנים. האם שיחקה בנבחרת הכדורגל הלאומית של ארצות הברית במשך 17 שנים, רוב הקריירה בתפקיד חלוצה. היא זכתה בִגביע העולם לנשים ובמדליות זהב אולימפיות. מיה האם כבשה 158 שערים בינלאומיים - שיא של כל הזמנים במספר הגולים שצברו שחקן או שחקנית כדורגל. האם הייתה האישה הראשונה בהיסטוריה שזכתה בתואר כדורגלנית השנה מטעם פיפ"א, והיא אפילו זכתה בתואר שנתיים רצופות.

  מנחה: רוני קורן.